Sosyal medya hesabından Venezuela'nın yeni haritasını paylaşan Maduro, "Guyana Esequibo'muzun derhal yeni Venezuela haritasına dahil edilerek basılmasını ve ülkedeki bütün okullara, liselere, topluluk konseylerine, kamu kurumlarına, üniversitelere ve tüm evlere götürülmesi talimatını verdim" ifadesini kullandı. 

Venezuela halkı, 3 Aralık'ta düzenlenen Dayanışma Referandumu'nda yüzde 96 evet oyu vererek komşu ülke Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesine ilişkin hükümete "tam" destek vermişti. 

ANLAŞMAZLIK ESKİYE DAYANIYOR

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana'nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor. 

Guyana'nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre Esequibo Nehri, Guyana'nın batı sınırı olarak belirlenmişti. 

Ancak 1966'da Guyana'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından bu sınırı tanımaması iki ülke arasında anlaşmazlığa neden olmuştu. 

Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölge Guyana'nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri'nin batısında, ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor. 
Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu biliniyor. 

SEÇİM HAZIRLIĞI MI?

Öte yandan Maduro bu kararının ardından önceki gün yaptığı açıklamada ilhak edilen bölgeler için petrol çıkarmak için de lisans vereceğini duyurdu. Maduro, devlet petrol şirketi PDVSA ve devlet demir çelik üreticisi CVG'nin tartışmalı bölge için bölünmeler yaratacağını söyledi.

Guyana lideri Irfaan Ali ise yaptığı açıklamada Maduro'nun UAD kararını "açıkça hiçe saydığını" söyledi. Ali, "Guyana bu konuyu sabah erken saatlerde rapor edecek. BM Güvenlik Konseyi ve mahkemeye yazacağız. Guyana Savunma Kuvvetleri yüksek alarm durumunda ... Venezuela kendisini açıkça yasadışı bir ulus ilan etmiştir" dedi.

Ali, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile çoktan görüştüğünü söyledi. Ali, "Mesajımız çok net, yatırımınız güvende. Bizim uluslararası partnerlerimiz ve uluslararası kamuoyu bize destek olduklarını teyit etti" ifadesini kullandı. 

ABD merkezli haber ajansı Associated Press'e konuşan Ali, ülkesinin kendisini savunabileceğini söyledi. Venezuela'nın ülkenin yaklaşık üçte ikisine denk gelen bölgeyi ilhak ettiğine dikkat çeken Ali, bazı müttefik ülkelerle de iletişim halinde olduğunu ve bazı savunma anlaşmaları yaptığını da söyledi. Fakat Ali hangi ülkelerle anlaşma yaptıklarını açıklamadı. 

Uzmanlar, 2024 yılında seçimlere hazırlanan Maduro'nun hükümetine desteği artırmak için bu hamleyi yaptığını iddia etti.