Bu yıl Asya'da düzenlenen Dünya Kupası'na katılan Venezuelalı basketbolcu Garly Sojo, 24 yaşında hayatını kaybetti.

Venezuella Basketbol Federasyonu (FVB) haberi X üzerinden doğruladı ve Santiago 2023 Pan Amerikan Oyunları'nda gümüş madalya kazanan genç sporcunun milli takımın bir parçası olduğunu hatırlattı.

FVB'den yapılan ve Sojo'nun 'basketbolda büyük bir potansiyele sahip olağanüstü bir insan' olarak tanımlandığı açıklamada, "Garly bize 2021 Olimpiyat Öncesi, Dünya Kupası elemeleri, 2023 Dünya Kupası ve Santiago 2023 Pan Amerikan Oyunlarında eşlik etmişti" denildi.

Aynı şekilde Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) da Filipinler, Japonya ve Endonezya'da oynanan Dünya Kupası'na katılımını 12.4 sayı ortalamasıyla tamamlayan ve 'gelecek vadeden bir forvet' olarak gördüğü genç adamın ölümünden üzüntü duyduğunu açıkladı.

BAŞKAN MADURO'DAN DESTEK MESAJI

Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, ülkede "La perla" (inci) olarak bilinen sporcunun ailesi, arkadaşları ve sakinlerine dayanışma ve destek mesajı yayınladı.

EPİLEPSİ KRİZİ İDDİASI

Çeşitli futbol kulüpleri, beyzbol takımları, spor federasyonları ve basketbolcular sosyal ağlarda taziye mesajları yayınladı ve birçoğu olayın "beklenmedik" olduğu konusunda hemfikirdi.

Yetkililer ölüm nedenini açıklamamış olsa da, yerel medya sabahın erken saatlerinde ölümcül bir epileptik kriz olduğunu yazdı.