Yazının başında söylediğim gibi bu zamanı bir temizlik, es vermek, biraz yavaşlamak şeklinde ele alırsak işimiz kolaylaşabilir. Kendimizle, ailemizle, çevremizle eski defterleri açabiliriz, içe dönebiliriz, yüzleşebiliriz.

FAZLALIKLARDAN ARINMAYA NİYET EDELİM

Resmi işlerde, uluslararası konularda, kişisel planlarınızda, ulaşımda, seyahatlerde aksaklıklar yaşanabilir. Elektronik aletler bozulabilir, bilgi hırsızlıkları artabilir, veriler hacklenebilir, eşyalarınız kaybolabilir. Hiçbir iş son dakikaya bırakılmamalıdır. Yeni bir işe başlamak, hayati bir konuda imza atmak, yeni bir projeyle el sıkışmak yerine yarım kalan, geçmişten bugün gelen konuları toparlamak fayda sağlayacaktır. 

Oğlak burcunda başlayan retro, 23 Aralık itibariyle Yay burcunda devam edecek ve 4 Ocak 2024’te tamamlanacak. Ayakları yere sağlam basmak, her konunun sağlamasını yapmak önemli. Kazalara, özellikle trafikte meydana gelebilecek kazalara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Dişler, dizler, iskelet sistemi, gözlerle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir, geçmiş sorunlar tetiklenebilir. Canınız bir şey yapmak istemeyebilir, azim ve kararlılık zayıflayabilir. Şüphe duygusu artar, kendine ve çevreye güvensizlik hissedilebilir.

Yay burcuna geçtiği tarih itibariyle retro daha geniş ele alınmalı. Enerjinin tamamen değişeceğini düşünürsek yalan, sahtekârlık, dolandırılma, evrakta sahtecilik, dedikodu kazanı gibi konular kaynamaya çok müsait. Paranızı, pulunuzu, kişisel hesaplarınızı bu dönem özellikle koruyun. Aşırı özgüvenle düşünmeden alınan kararlar başa büyük bela açabilir, alınan riskin sonucu bedel ödetebilir. Toplumsal olarak ideolojik fanatizm sıkıntı yaratabilir, uluslararası ilişkilerde krizler yaşanabilir. 

13 Aralık’ta gerçekleşen Yay yeniayı etkileri önümüzdeki hafta da devam ediyor, Neptün etkisi Ocak ayına kadar çok aktif, yani su bulanık. Kimseye tutamayacağınız sözler vermeyin, size veriliyorsa temkinli yaklaşın. Yeni tanıştığınız kişilere karşı kesin yargı vermeyin, bir aşk ilişkisine balıklama atlamayın. Zaman verin. Merkür retrosu varsa hayat durmuyor ancak kendinizi güvence altına alın.

Genel hatlarıyla,

Kardeşler, yakın akrabalar, komşularla ilgili gerginlikler yaşanabilir, anlaşmazlıklar hukuksal boyuta sıçrayabilir. İlişkilerin genelinde gerilim hakimken kelimeleri özenle seçmekte fayda var.

Unutmayın, iyileşme gelecekte değil, geçmişi çözümlemekte. Gecikmiş ve ertelenmiş ne varsa çözüme ulaştırmaya bakın. Dilenmemiş özürler, edilmemiş teşekkürler kalpleri yumuşatır, gerginliği onarır. Nostalji, Merkür retrosunun olmazsa olmazıdır ve ruha iyi gelen insanlarla görüşmek iyi gelecektir. Eski arkadaşlar, dostlarla karşılaşılabilir, eski yad edilebilir.

Taşınmak, yeni bir işe başlamak, yeni bir kontrat imzalamak için 5 Ocak’a kadar bekleyin. Yarım bıraktığınız bir eğitim varsa tamamlayın, bilginin ışığına güvenin, bilginizi genişletin, okuyun, çalışın. Oğlak burcunda bir Retro depresif etkilere meyl verir. Ne olmazlarla boğuşun, ne de gerçeklerden kaçın. Önümüzdeki 20 gün boyunca ters giden işleriniz olursa altında bir hayır arayın.

Önümüzdeki hafta Venüs- Uranüs karşıtlığı “ya hep ya hiç” formunda, hayatı siyah-beyaz olarak göreceğimiz yaklaşımlara sahip. Her şey senin kontrolünde olsun istersin de bunun nafile bir çaba olduğunu fark edersin. Geleneksel değerlere başkaldırı ve özgürlük, ilişkileri sınavdan geçirir, kopuşlar ve ani bitişler kaçınılmazdır. Venüs Akrep burcunda kıskançlık, güven, şüphe duygularını çoğaltır Uranüs’le zemin sağlam değilse yıkar. Merkür retrosuyla birlikte finans konularında beklenmedik durumlar keyif kaçırabilir.

Dikkat isteyen bir hafta!

Huzur ve sağlık diliyorum.