İktidar, mali sıkılaştırma hamlesinin bir parçası olarak hisse senedi ve kripto varlıklara yapılan yatırımlardan elde edilen gelirleri vergilendirmeye hazırlanırken; ortaya çıkan iddialar BIST 100 endeksinde satış bakısı yarattı. Henüz nihai bir karar verilmiş olmasa da haberlerin ardından hisse senetleri son 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Güne 10.403 puandan başlayan BIST 100 endeksi yüzde 1.2 düşüşle 10.239 puana kadar geriledi. ABD merkezli haber ajansı Bloomberg’e konuşan AKP’li yetkililer, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hafta sonu yapılan bir parti toplantısında söz konusu planları ele aldığını söyledi.

Yetkililer, Şimşek’in toplantı sırasında tüm finansal gelirlerin uygun şekilde vergilendirilmesi gerektiğini vurguladığını söyledi. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan bir yetkili de hisse senedi ve kripto varlıkların alım satımına işlem vergisi getirme çalışmalarını neredeyse tamamladığını aktardı.  Mevcut uygulamada hisse senedi alım satımı üzerinden alınan bir işlem vergisi bulunmuyor. 

‘ÇOK SINIRLI BİR VERGİ’

Buradaki asıl önemli konu işlem vergisinin oranı olacak. Edinilen bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para yatırımlarına binde 4, Borsa İstanbul yatırımlarına ise binde 2 oranında işlem vergisi getirmeyi planlıyor. Gelir Vergisi gibi bir verginin getirilmesi ise düşünülmüyor. Nitekim Bakan Şimşek’in “çok sınırlı bir işlem vergisi”ni gündeme aldıklarını açıklaması, Borsa İstanbul’daki satış baskısını hafifletti. 

Vergi  iddiaları ile Salı günü yüzde 1.8 kayıp veren BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0.13 düşüşle 10.350 puandan tamamladı. İki hafta önce gün içinde  11.088 puana ulaşarak rekor kıran endeks, gelen kâr satışlarının da etkisiyle zirve seviyesinin yaklaşık yüzde 7 altında işlem görmeye devam ediyor.

2008’de kaldırılmıştı

- Türkiye’de 2008 yılı Kasım ayına kadar borsa işlemlerinden elde edilen kârlar üzerinden yüzde 10 oranında vergi alınıyordu. 14 Kasım 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, tam mükellef gerçek kişi ve kurumlar tarafından hisse senetlerinden elde edilen kazançlar için uygulanan stopaj oranı yüzde 10’dan yüzde 0’a (sıfır) indirilmişti. Söz konusu oran indirimi sadece Gelir Vergisi Kanunu Geçici 67. madde kapsamında stopaja tabi olan hisse senetlerinden elde edilen alım satım kazançlarına uygulandı.

‘Kazanca dayalı olmayacak’

- Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı vergilendirme öngörmediklerini söyledi. Ankara’da YASED’in Küresel Yatırım Günleri programında Bloomberg’e açıklama yapan Şimşek “Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamaktır. Bu çerçevede üzerinde çalıştığımız vergi paketiyle ilgili bu aşamada söyleyeceğimiz tek şey; kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmüyoruz” diye konuştu.