Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın, Türkiye’de dişi hayvan kesiminin sektörü olumsuz yönde etkileyeceğini belirttiği bir açıklama yayımladı.

Başkan Baydın, aynı oranda üreticiden alınan süt fiyatlarının artmadığını belirterek, “Üreticilerimiz dişi hayvanları kestirerek, hayvancılık yapmayı bırakıyorlar.

Dişi hayvanların kesilmesi stratejik öneme sahip, hayvancılık sektörünün sonu demektir. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı. Aksi takdirde hem ette hem süt ve süt ürünlerinde dışa bağımlı hale geleceğiz. Bu sektör başka ülkelerin insafına bırakılamayacak kadar önemli ve stratejik bir sektördür” dedi.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın


“FİRMALAR İSTEDİKLERİ GİBİ FİYAT KIRIYOR"

Süt üreticisinin yaşadığı zorluklara değinen Başkan Baydın,

“Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı fiyatlar bile çok düşükken, tavsiye niteliğinde olan bu fiyatların sahada karşılığını bulamıyoruz. Firmalar istediği gibi fiyat kırıyorlar ve yemleri kendilerinden almaya zorluyor.

Yem fiyatları geçen yıla oranla iki kat arttı. Üreticinin bu şartlarda üretime devam etmesi mümkün değil. Dişi hayvan kesimi arttı.

Kurban Bayramı’nda düve kesimi daha da fazla olacaktır. Bu durum böyle devam ederse önce suni bir et artışı daha sonra da hem ette hem sütte sorun yaşarız” ifadeleri kullandı. (İHA)