2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılacak olan A Milli Futbol Takımı'nın Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Türkiye'nin büyüklüğü ve önemine vurgu yaparak, bu sorumluluğun farkında olduklarını belirtti.

ESA Arena, Maslak'ta düzenlenen Brand & Sport Summit isimli markalar ve spor konferansında "Euro 2024 Yolunda" oturumunda konuşan Montella, görevinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:

"Türkiye gibi büyük bir ülkeyi temsil ettiğimizi bilmemiz gerekiyor. Sonuç tabii ki bir çok şeye bağlıdır. İlk maçlarımızda kendimizi gösterdik. Sonuçlar olumlu oldu. Ülkenin ruhu sahada net algılanıyordu. İlk hedefimiz buydu. Bu maçlar aracılığıyla Türkiye’nin ruhunu yansıtmak istiyoruz. Bence ilk hedef budur. Avrupa Kupası’nda da bunun olması gerekiyor."

"YARI TÜRK MÜYÜM DİYE DÜŞÜNDÜM"

Montella, futbolculuk ve teknik direktörlüğün farklılıklarına değindi ve A Milli Takım'daki başarısı hakkında şunları dile getirdi:

Çok şanslıydım diyebilirim. Göreve geldiğimde yarı Türk müyüm diye de düşündüm. Neredeysen ona göre çalışacaksın. Türkiye’ye geldiğimde rahatım, keyifliyim, mutluyum. Kültüre uyum sağlamak önemli. Alışkanlıkları tepetaklak etmek diye bir şey mümkün olmaz, fikirlerini getirirsin ama bulunduğun ortama uyum sağlarsın.

"BU ANLAYIŞTAN UZAK DURMALIYIZ"

"Öncelikle benim uyum sağlamam gerek. Biz sahada kimliğimizi, gururumuzu ortaya koymalıyız. Takım olarak en iyisini yapmaya ve hedefe ulaşacağımıza ikna olmalıyız. Hedefimiz bizden beklenenin en iyisini vermek ve sahada takım bütünlüğümüzü ortaya koymak. Sahada bunun sonucunu alacağız. Her şeyi kazanmalıyız anlayışından uzaklaşmalıyız."

"9 NUMARA ŞART DEĞİL"

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, takım seçimleri ve taktik konusunda yöneltilen bir soruya, takım dengesinin önemine dikkat çekerek yanıt verdi.

Montella, "11 futbolcu var, denge en temel şey olmalı. Futbolcuların özelliklerine göre denge seçilmeli. Atak yaparken illa 9 numara da şart değil. Nasıl atak yapacağınızı bilmek ve organize olmak gerek. Futbolcuların özelliğine göre bunu belirlemelisiniz. Örneğin Kerem her zaman kaleyi hedefleyen bir oyuncumuz, eğer ileride oynamasa da yine kaleye yönelik olarak 9 numara gibi ileriye gidebilir. Bu yapboz gibidir, tüm parçaları tam bir araya getirmek gerek." şeklinde konuştu.

"SADECE FUTBOL VARDI"

Teknik direktör Montella, futbola olan tutkusunu anlatırken, Napoli'deki köy hayatından bahsetti.

Napoli’de küçük bir köyde büyüdüm, yapılacak pek bir şey yoktu. Futbola tutku duymak çok doğal bir şeydi. Sadece futbol vardı. Sürekli sol ayağımı çalıştırdım, antrenmanlar yaptım ve sol ayakla oynamaya başladım. Bu da motivasyonun insanı nerelere ulaştığını gösterebiliyor.

"TAKTİK DIŞINDA BİREYSEL BAŞARI"

A Milli Futbol Takımı'nın Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Türk futbolunun taktiksel yaklaşımı hakkındaki eleştirilere değinerek, her ülkenin kendi futbol alışkanlıklarını koruyabileceğini ve zayıf yönlerin olabileceğini belirtti.

Montella, "Her ülke kendi alışkanlıklarını sürdürebilir. Zayıf noktalar da olabilir. İtalya’da da bazen çok fazla taktik var deniyor, bu da bir eleştiri, doğru dengeyi bulmak gerek. Maç sırasında bir miktar taktik dışında bireysel başarı gerekiyor. Sonunda bunun bir takımı oluşturması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"ANCELOTTI'NİN ARDA İÇİN DEDİĞİNİ..."

Ayrıca, milli takım aday kadrosunda yer alan genç oyuncuların beklentilerin ötesinde bir birikime sahip olduğunu vurgulayan Montella, Arda Güler ile ilgili bir soruya, "Arda çok yetenekli bir futbolcu, bunu da gösterdi. Durumuna üzülüyorum ama en kısa zamanda en iyi haliyle ve sürekli şekilde aramızda olsun istiyorum. Sağlıklı olduğunda ona sahada yer bulmak hiç zor değil. Ancelotti’nin de neler dediğini duydum, dışta, içte, orta sahada her şekilde farklı yerlerde oynayabilir. Her yerde oynar yeter ki sağlıklı olsun." şeklinde cevap verdi.