İsrail'in Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği ve 270 kişinin öldüğü rehine kurtarma operasyonuyla ilgili dikkat çekici bir iddiayı ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post kamuoyuna duyurdu. 

Gazete, İsrail ordusunun yürüttüğü operasyonun arkasında çok kapsamlı bir ABD-İsrail istihbaratı olduğunu yazdı. 

ABD ve İsrail'in istihbarat birimlerinde görev yapan ya da yapmış olan isimlerle görüşen Washington Post muhabirleri, 7 Ekim'den beri ABD'nin Hamas ile ilgili çok sayıda bilgiyi İsrail'le paylaştığını aktardı. 

İsrailli yetkililer ABD'nin desteğinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, ABD'nin kendileriyle çok fazla bilgi paylaşmadığını öne sürdü. 

Washington Post'taki haberde son rehine kurtarma olayında, ABD istihbaratının "İsrail'in operasyon öncesinde kendi başına topladığı istihbarata göre ikinci planda kalmış gibi göründüğünü" belirtti.

Gazete, FBI ajanlarının Hamas'ın ABD vatandaşlarına yönelik saldırılarını soruşturmak ve rehine kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için İsrail'de çalıştığını da ekledi. Ayrıca ABD'nin rehine kurtarma konusunda deneyimli seçkin Özel Harekat gücü JSOC üyeleri de ABD istihbarat görevlileri ile ortaklaşa İsrail'de çalıştığı hatırlatıldı.