Diyarbakır’da polisin gerçekleştirdiği operasyonda seyir halindeki bir otomobilde yakalanan ve hastanede çekilen röntgen filmlerinde midelerinde eroin taşıdıkları belirlenen G.A, İ.B, S.P ve U.Ç ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

4 kişi hakkında 30’ar yıl hapis istemiyle dava açıldı. İddianameye göre, 16 Haziran günü polise, doğu illerinden Diyarbakır’a yüklü uyuşturucu sevkiyatı olacağına dair ihbar gelince ekipler harekete geçti. Durdurulan araçta narkotik köpekleriyle yapılan tüm aramalara rağmen uyuşturucuya rastlanılmadı.

Şüpheli hareketleriyle dikkat çeken hedefteki kişiler “Uyuşturucu madde olan cisim yuttuk” deyince dördü de Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi. Burada çekilen röntgen filmlerinde U.Ç’nin midesinde 33 kapsül 224 gram eroin, İ.B’nin midesinde 40 kapsül 285 gram eroin, G.A’nın midesinde 48 kapsül halinde 840 gram eroin tespit edildi. Ele geçen maddeler Kriminal Polis Laboratuarında incelendi. Rapora göre kahve tonundaki maddelerin eroin olduğu belirlendi."KALİTE KONTROLÜ YAPTIM, SUYA BATIRIP YUTTUK"

G.A ifadesinde suçunu itiraf ederek, “S.P beni arayıp Hakkâri Yüksekova’da olduğunu söyledi. Kendisi eroin kullanmadığı için benim eroinin kalitesine bakmamı isteyince ben de Diyarbakır’dan oraya gittim. İ.B’nin evinde kalıyorduk. S.P eroini bilmediğim yerden temin edip getirdi. Sonra ben İ.B, U.Ç eroinleri suya batırıp yuttuk. Sonra Diyarbakır’a gelmek için yola çıktık. Polisler bizi durdurunca midemizde eroin taşıdığımızı ben söyledim. Hastaneye giderek eroin dolu kapsülleri çıkardık. Ben, İ.B ve U.Ç’nin yuttuğu bütün eroinler S.P’ye aittir” dedi.

"ARAMAYIN, MESAJ ATMAYIN SADECE WHATSAPP’A GİRİŞ YAPIN"

İ.B ifadesinde, 40 adet kapsülü bol su içerek yuttuğunu belirterek, “Borçlarım vardı. S.P bana kapsülleri yutarak Diyarbakır’a götürmem karşılığında 20 bin lira vereceğini söyledi. Ben de kabul ettim. Yola çıkınca S.P ‘Beni Batman’a kadar hiçbir şekilde aramayın, mesaj atmayın. Sadece WhatsApp uygulamasına giriş-çıkış yapın. Son görülme saatinizden Batman’da olduğunuzu anlarım’ dedi. Polisler durdurunca hiçbir zorluk çıkarmadan eroin yuttuğumu itiraf ettim, maddi imkânsızlıklar nedeniyle bu işi yaptım. Pişmanım” dedi.

Midesinde eroinle yakalanan U.Ç de, uyuşturucuyu para karşılığı yuttuğunu, kendisine ait olmadığını belirterek, “Eroinler S.P’ye aittir. Kendisi Yüksekova’da İranlı bir uyuşturucu tüccarından satın aldı” dedi.

"İRANLI, GOFRET KUTUSUNDA GETİRDİ"

Eroinin sahibi olan S.P de eroini toplu getirip Diyarbakır’da satmak için Yüksekova’ya gittiğini belirterek, “İranlı biriyle tanıştım. Yanındakiler ona Halo diye hitap ediyordu. İyi derecede Kürtçe konuşuyordu. Benim dışarıdan geldiğimi ve eroin bulmak için arayış içinde olduğumu anladı ve açık konuş, rahat ol dedi. 700 gram eroini 125 bin TL’ye aldım. Bana kalite testi için içimlik numune verdi. Ben de eroin kullanmadığım için G.A’yı Diyarbakır’dan Yüksekova’ya çağırdım. G.A malın kaliteli olduğunu belirtmesi üzerine İranlı bunu yutma kıvamına getirmesi için benden 5 bin lira daha aldı. Ben de bu saf eroin değilse ne yapacağız. Sana nasıl güvenebilirim diye sorduğumda gofret kutusu içinde eroin kapsülü getirdi. Bana içinden herhangi birini seç teste gönder dedi. G.A da kendisinin içtiği eroinle aynı olduğunu belirtince malı aldık. Polisler bizi yakalamamış olsaydı Bağlar İlçesinde toplu olarak satacaktım, pişmanım” dedi.

İddianamede 4 sanığın da toplu halde uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 30’ar yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.