Sevgi Uzun, Fenerbahçe Alagöz Holding'de sergilediği üstün performans sayesinde, WNBA'de oynamaya hak kazanan Türkiye'den ikinci kadın basketbolcu oldu ve böylece rüyalarına hızla ulaştı.

26 yaşındaki Fenerbahçe basketbol oyuncusu, 2021'de OGM Ormanspor'da oynarken yaptığı açıklamada, "WNBA benim hayalim. Her şeyi sırayla ve adım adım gerçekleştirmeliyim." demişti.

Sadece üç yıl içinde bu hayaline ulaşan Uzun, duygularını paylaştı.

Nevriye Yılmaz'ın ardından WNBA'de oynayacak ikinci Türk kadın basketbolcu olmanın mutluluğunu yaşayan Sevgi, bu başarısını büyük bir sevinçle ifade etti.

WNBA'ye gitme başarısını yaklaşık 20 yıl sonra elde eden ilk Türk olarak Sevgi, "Çok mutluyum. Açıklandığından itibaren büyük destek aldım. Rüya gibi gördüğüm WNBA'ye gidiyorum. Bugünlere gelmeme yardımcı olan her kararın önemi büyük. Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra OGM Ormanspor ve BOTAŞ'ta geçirdiğim dönemler çok değerliydi. Sonrasında Fenerbahçe'ye dönerek harika bir sezon geçiriyoruz. Fenerbahçe ile yeniden şampiyonluklar yaşayıp WNBA'ye gitmeyi hedefliyorum." şeklinde konuştu.

"AVRUPA ŞAMPİYONU OLARAK GİTMEK"

Sevgi Uzun, WNBA'e transfer olmadan önce Fenerbahçe Alagöz Holding ile önce Türkiye Ligi'ni, ardından ardı ardına gelen ikinci EuroLeague şampiyonluğunu kazanmayı hedefliyor.

Sarı-lacivertli formayı iki yıl aranın ardından geçtiğimiz sezon yeniden giyen ve takımıyla ilk EuroLeague zaferini kutlayan Sevgi, bu başarılı süreci değerlendirdi.

Çok güzel bir dönem geçiyor. Önce Türkiye'de ligi kazanmak istiyoruz. Takımda herkes birbirini çok seviyor. İnşallah Türkiye'de ligi kazandıktan sonra Avrupa Ligi şampiyonluğunu da bir kez daha elde ederiz. Şu anki en büyük hayalim WNBA'e Avrupa şampiyonu olarak gitmek.

"AİLELERE SESLENİYORUM..."

Sevgi Uzun, genç kızların kendisine örnek almasını umduğunu belirtti.

Türkiye'deki kadın basketbolunun yeniden yükselişe geçtiğini dile getiren Sevgi, "Umarım tüm kız çocuklarına rol model olabilirim. Türkiye basketbol sahnesinde bu rolü üstlenebilecek pek çok değerli isim var. Biz de kademeli olarak gücümüzü kanıtlamaya başladık. Milli takım olarak da bir yükseliş içerisindeyiz. Jenerasyon değişimi yaşanıyor ve genç oyuncularımız gerçekten çok yetenekli. Onların başarıya ulaşacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Bu başarılı oyuncu ayrıca, ailelere yönelik bir çağrıda bulunarak, "Kız çocuklarının ve ailelerinin bizleri izlemeye devam etmelerini istiyorum. Onlara ilham vermeye çalışıyoruz. 'Onun gibi olmak istiyorum' demeleri için çaba sarf ediyorum. Ailelere sesleniyorum; çocuklarınızın spora başlamasına destek olun." şeklinde konuştu.