Futbolseverlerin son yıllarda sıkça duymaya başladığı terimlerden biri "xG" oluyor. xG, futbol analizinde giderek daha yaygın olarak kullanılan bir istatistiktir. xG, bir futbolcunun veya takımın performansını objektif olarak değerlendirmek için kullanılıyor. 

xG NEDİR?

xG, gol beklentisi anlamına gelen bir istatistiktir. xG en kısa tabir ile bir gol şansının (şut) kalitesinin ölçülmesini sağlıyor. Takımların maç içerisinde herhangi bir noktadan gol atma ihtimalini hesaplayan xG, hücum etkinliğine göre değişiyor.

xG NASIL HESAPLANIYOR?

Bir şutun gol olma ihtimalini, geçmişte benzer şutların gol olma sıklığına göre hesaplıyor. xG, bir futbolcunun, bir maçta veya sezonda kaç gol atmasının beklendiğini tahmin etmek için kullanılabilir.

Geçmiş yıllarda atılmış 300 bin şutu analiz edip, herhangi bir maçta çekilen şutların gol olma ihtimali hesaplayan xG,  0 ile 1 arasında bir değer alabilen bir istatistik hesabını barındırıyor.

Örneğin; maç içerisinde bir oyuncu ceza sahasının bir noktasına geldiğinde xG oranı yüzde 65 oluyor ise o oyuncunun o noktadan gol atma ihtimalini belirtir.

Örneğin; Penaltı vuruşlarının xG değeri 0.79’dur yani 100 penaltının 79’unun gol olması bekleniyor. 

xG hesabına göre bir takım 3.55 gol beklentisi yakalamayı başarmış ise yüksek bir oran yakalamıştır. Bu rakam o takında maçlarda önemli pozisyonlar bulmayı başardığını gösteriyor. Ya da tam tersi eğer bir takım gol beklentisi 0.15 ise o takımın hücum gücunun başarısız olduğunu, gollük pozisyon yakalamakta zorlandığını gösterir.

xG hesaplanırken baazı faktörler şu şekilde;

Şutun çekildiği yer: Ceza sahası içinden çekilen şutlar, ceza sahası dışından çekilen şutlara göre daha gol olma ihtimali yüksektir.

Şutun çekildiği açı: Şut, kaleye yakın bir açıdan çekilirse, gol olma ihtimali daha yüksektir.

Şutu çeken oyuncunun pozisyonu: Şutu çeken oyuncu, kaleye yakın bir pozisyondayken, gol olma ihtimali daha yüksektir.

Şutu çeken oyuncunun ayak hakimiyeti: Şutu çeken oyuncunun iyi bir ayak hakimiyetine sahip olması, gol olma ihtimalini artırır.