Erzurum'da kaçak avladıkları koruma altındaki yaban keçisini yerken yakalanan 6 kişiye 347 bin 754 lira ceza kesildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzurum 13. Bölge Müdürlüğü ekipleri, güvenlik güçleri ile fahri av müfettişlerinin katkılarıyla sorumluluk alanlarındaki koruma kontrol çalışmalarını sürdürüyor. 

KULÜBENİN İÇİNDE YAKALANDILAR 

Bu kapsamda, koruma altındaki avlanması yasak olan yaban keçisi avcılığına yönelik denetim yapan ekipler, ihbar üzerine gittikleri Oltu ilçesindeki bir kulübe önünde yaban keçisine ait deri ve kafa parçaları buldu. Kulübeye giren ekipler, 6 avcıyı avladıkları yaban keçisini yerken buldu. 

SİLAHLARA EL KONULDU

Ekipler, 347 bin 754 lira ceza kesilen avcıların silahlarına da el koydu. Yaban hayatını korumak için sahada aktif görev yapan DKMP Erzurum Şube Müdürlüğü, vatandaşların yasa dışı ve usulsüz kaçak avlananları ihbar etmesini istedi.

VAN'DA 314 BİN LİRA CEZA 

Van'ın Çatak ilçesinde, iziniz yaban keçisi avlayan 2 kişiye 314 bin 526 lira ceza verildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şubesi Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, ekipler yaban hayvanlarının korunmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. 

Bu kapsamda, 26 Aralık'ta ilçenin Konalga Mahallesi kırsalında 2 kişinin yaban keçisi avladıkları tespit edildi. Haklarında tutanak düzenlenen 2 kişiye 300 bin lira tazminat ve 14 bin 576 lira idari para cezası verildi.