Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü faiz artışı yabancı basında da kendisine yer buldu.

TCMB bugünkü toplantıda politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 250 baz puan artışla yüzde 45'e yükseltti.

Kararda faiz artış döngüsünde sona gelindiği mesajı verilerek "Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir" denildi.

Önde gelen yabancı basın kuruluşlarının faiz artışına ilişkin haberleri ise şöyle oldu:

BLOOMBERG

ABD'li finans ajansı Bloomberg, TCMB'nin şimdiye kadarki en uzun sıkılaştırma döngülerinden birinin sona erdiğinin sinyalini verdiğini belirtti.

Beril Akman imzalı haberde, "Şimdi dikkatler bundan sonra ne olacağına çevrilmiş durumda ve küresel yatırım bankaları, faiz oranlarının tüketiciler ve birçok işletme için ne kadar süre daha yüksek seviyelerde kalabileceği konusunda görüş ayrılığı yaşıyor" ifadeleri yer aldı.

Habere göre, Morgan Stanley ve Goldman Sachs gevşemenin yılın ikinci yarısında başlayacağını tahmin ediyor. Ancak JPMorgan çok daha uzun bir duraklama öngörüyor.

Haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hafize Gaye Erkan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in  yürürlüğe koyduğu önlemleri onayladığı Merkez Bankası'nın önünde hassas bir denge olduğunu belirtildi.

CNBC

ABD'li haber ajansı CNBC, "Türkiye, enflasyonun yüzde 65'e yaklaşmasının ardından faiz oranını yeniden yüzde 45'e yükseltti" başlıklı haberinde TL'nin ABD doları karşısında yeni rekor düşük seviyeye ulaştığı hatırlatıldı.

Natasha Turak imzalı haberde, "Faiz artırımı para politikası yapıcılarının çift haneli enflasyona karşı devam eden mücadelesinin son adımı oldu" ifadeleri kullanıldı.

Haberde, "Son birkaç yıldır yaşanan yüksek enflasyon, büyük ölçüde Ankara hükümetinin inatla gevşek para politikasının sonucu oldu. Lira bugüne kadar dolar karşısında sert değer kaybetti ve daha fazla değer kaybetmeye devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

REUTERS

İngiliz haber ajansı Reuters, faiz artışının beklentilere paralel bir şekilde gerçekleştiğini ancak enflasyon riskinin sürdüğünü belirtti.

Reuters'ta Ezgi Erkoyun ve Daren Butler imzasıyla yayımlanan haberde, "Para birimi 2018'den bu yana sürekli bir düşüş yaşadı ve yetkililerin para birimi üzerindeki kontrolünü gevşetmesiyle geçen yaz keskin bir şekilde zayıfladı. Değer kaybı sonbaharda ivme kaybetti ancak durmadı" ifadelerine yer verildi.

Haberde, "Ekonomistler, kış aylarında artan doğalgaz tüketimi ve yaklaşık 7 milyon işçiyi etkileyen 2024 yılı için beklenenden fazla yüzde 49 oranında gerçekleşen asgari ücret artışının önümüzdeki aylarda enflasyonu daha da yukarı taşımasının beklendiğini söylüyor" ifadeleri yer aldı.

AFP

Fransız haber ajansı AFP, faiz artışının TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'a yönelik tartışmaların ortasında geldiğini hatırlattı.

Haberde "Merkez Bankası, Türkiye'nin 1990'lardan bu yana yaşadığı en kötü enflasyon krizine çare bulmak amacıyla haziranda yüzde 8,5 olan borçlanma maliyetlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 yıllık iktidarının en yüksek seviyesine çıkardı" ifadelerine yer verildi.

Haberde şu analizler yer aldı:

"Türkiye'nin son faiz artırımı, eski bir Wall Street yöneticisi olan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan için çalkantılı bir haftanın ardından geldi.

Erkan'ın geçen ay büyük bir gazeteye enflasyonun İstanbul'da kiraları ödenemez hale getirmesi nedeniyle ailesinin yanına taşınmak zorunda kaldığını söyleyerek Erdoğan'ı kızdırdığı da bildiriliyor.

Türkiye'nin ilk kadın merkez bankası başkanına yönelik saldırılar yatırımcıları endişelendirdi ve Erdoğan'ın ekibine uzun vadeli bağlılığı konusunda belirsizlik yarattı. Ancak yatırımcılar dün Erdoğan'ın Erkan'ın yanında yer almasının ardından rahatlamış görünüyordu."

ASSOCİATED PRESS

İngiliz haber ajansı  Associated Press ise "TCMB politika faizini 2,5 puan daha artırarak aralık ayında yaklaşık yüzde 65'e ulaşan enflasyonla mücadeleyi amaçlayan bir dizi artışa devam etti" dedi.

Haberde, "Erdoğan'ın geleneksel olmayan ekonomi politikalarını terk etmesinden bu yana yapılan sekizinci faiz artışı oldu. Ancak birçok hane temel ihtiyaç maddelerini karşılamakta zorlanır hale geldi" ifadeleri yer aldı.