Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü faiz kararı yabancı basında da kendisine yer buldu.

TCMB bugünkü toplantıda politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 45 seviyesinde sabit tuttu.

Önde gelen yabancı basın kuruluşlarının faiz artışına ilişkin haberleri ise şöyle oldu:

'SEÇİM POLİTİKALARI ENFLASYON İÇİN TEHDİT'

ABD'li finans ajansı Bloomberg, Karahan'ın selefinden daha şahin bir ton kullandığını belirttiği haberde mayıs ayından bu yana ilk kez faizlerin sabit tutulduğunnu hatırlattı.

Beril Akman imzalı haberde şu ifadelere yer verildi:

"Karahan'ın geçtiğimiz temmuz ayında PPK'ya gelmesi ve diğer iki yeni üyenin atanması, takip eden aylarda ucuz para ve geleneksel olmayan politikalar döneminden uzaklaşmanın bir parçası olarak çok daha hızlı bir parasal sıkılaştırma hızına yol açmıştı.

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesindeki gevşek maliye politikası bir başka tehdit oluştururken, ücret ve vergi artışları nedeniyle aylık enflasyon geçen ay ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı."

FRANSIZ AJANSTAN SEÇİM VE FAİZ YORUMU

Fransız haber ajansı AFP'de yer alan haberde, kararın New York Fed ve Amazon'un eski ekonomistlerinden Fatih Karahan tarafından alınan ilk faiz kararı olduğu hatırlatıldı.

"Enflasyon, mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti için acil bir sorun olmaya devam ediyor" ifadeleri kullanılan haberde şu değerlendirmelerde yer verildi:

"AKP, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ana muhalefet partisinin elinde olan belediyeleri geri kazanmaya çalışıyor.

Karahan 8 Şubat'ta kamuoyunun karşısına ilk kez çıktığında faiz artırımına gerek olmadığını söyledi ancak enflasyon görünümünün kötüleşmesi halinde Merkez Bankası'nın kararını gözden geçireceği uyarısında bulunarak fiyat istikrarını sağlamak için gereken sıkılığın sürdürülmesine kapı araladı."

KARAHAN SELEFİNİ TAKİP EDECEK

ABD'li finans gazetesi Wall Street Journal'ın haberinde, "Karahan, geçen yıl Erkan'ın başkanlığında başlayan daha ortodoks yüksek faiz oranları politikasına sadık kalacak gibi görünüyor" ifadelerine yer verildi.

Haberde Fintech firması Conotoxia'nın piyasa analisti Bartosz Sawicki'nin görüşleri de yer aldı. Sawicki, faizde yeni bir artış olasılığının çok düşük olduğunu, ancak indirimlere gelecekte hâlâ uzun bir yol göründüğünü söyledi.

Sawicki bir notunda, "Agresif sıkılaştırmanın Türkiye'nin uzun süredir devam eden enflasyon sorununu kararlı bir şekilde evcilleştirip evcilleştirmeyeceğini göreceğiz. Karahan, selefinin sıkılaştırma döngüsünün Ocak ayında tamamlandığı yönündeki yönlendirmesini takip etti" dedi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Yatırımcılar ve analistler, eski bir merkez bankası başkan yardımcısı ve New York Federal Rezerv Bankası'nda eski bir ekonomist olarak selefine benzer bir özgeçmişe sahip olan Karahan'ın atanmasına büyük ölçüde rahatlayarak tepki verdi. Beş yıl içinde altıncı banka başkanı olan Karahan'ın, Erkan tarafından çizilen ortodoks politika yolunu sürdürmesi bekleniyor"

FINANCIAL TIMES'TAN FAİZ YORUMU

İngiliz finans ajansı Financial Times, politika yapıcıların faiz artışı döngüsünü durdurduğunu belirtti.

Haberde şu ifadeler yer aldı::

"TCMB, faizlerin uzun süredir devam eden enflasyon krizini bastırmak için yeterince yüksek olduğu iddiasıyla büyük faiz artışları döngüsünü durdurdu.

Perşembe günkü karar, selefinin ulusal basında çıkan iddialar üzerine görevinden ayrılmasının ardından eski başkan yardımcısı Fatih Karahan'ın dümene geçtiği ilk karar oldu."