Merkez Bankası, yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranını 24 Kasım'dan geçerli olmak üzere bugün itibarıyla yüzde 4'e düşürdü.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan menkul kıymet tesisi hakkında tebliğde değişiklik yapan Merkez Bankası tebliğiyle ayrıca, 29 Aralık 2023 tarihinde sonlanacak olan kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama 6 ay süre ile 28 Haziran 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Tebliğde, menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın 31 Aralık 2021 tarihinden itibaren faaliyete başlayan bankalar için uygulanmayacağına yönelik hükümde kapsam, 31 Aralık 2022 tarihinde faaliyete başlayan bankaları kapsayacak şekilde değiştirildi. Bu madde 27 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Tebliğin menkul kıymet oranına ilişkin hükmü 24 Kasım'dan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi. Menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulamanın uzatılmasına yönelik hüküm ise bugün yürürlüğe girdi.

TCMB tarafından yapılan dün yapılan basın duyurusunda; TL mevduatın önceliklendirilmesine ilişkin politikalar kapsamında TL mevduatı destekleyici adımların atılmaya devam edileceği belirtilmişti