Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Yabancıya 400 bin dolar tutarında taşınmaz satın alarak vatandaşlık verilmesine ilişkin yönetmelikte "döviz tutarındaki taşınmazı" ibaresi "döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı" olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:

"Ekli "Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulmasına, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46'ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.

11/2/2010 tarihli ve 2010/139 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde yer alan "döviz tutarındaki taşınmazı" ibaresi "döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı” şeklinde değiştirilmiştir."

Maddenin değişiklikten önceki hali ise şöyleydi:

"En az 400.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarındaki taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline üç yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vaat edildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilen..."

'ARSA SATIŞINI ETKİLER'

Yönetmelik kararına yönelik değişikliği sozcu.com.tr'ye değerlendiren  Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı Ahmet Büyükduman alınan kararın arsa ve tarla satışlarına yönelik olduğunu belirtti.

Karardaki değişiklikle yabancının yatırım karşılığı vatandaşlık almasında tanımın daraltıldığını söyleyen Büyükduman, bu kararla artık sadece yapılı gayrimenkuller ile vatandaşlık alınabileceğini söyledi.

Üzerinde yapı bulunmayan boş arsaların Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in dışında kaldığını söyleyen Büyükduman, vatandaşlık alımında arsaların dışarıda kalmasının yabancıya boş arsa ve tarla satışında mani oluşturacağını ifade etti.

DARALTMA ADIMI ATILDI

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu da değişikliğin yabancıya vatandaşlıkta 'daraltma' adımı olduğunu söyledi.

Kararın yabancıları sadece konuta doğru yönlendirdiğini ve arsa ve tarlalardan yabancının tamamen çıkarıldığını söyleyen Erdoğdu, vatandaşın rahatsızlığın giderilmeye çalışıldığını belirtti.

Erdoğdu, yabancıların izinli alanlarda arsa alımı yapabileceğini ancak vatandaşlıkta kullanamayacağını söyledi.

Erdoğdu, gayrimenkul değerinin 250 bin dolar sınırının 400 bin dolara çıkarılması ve tarla ve arsaların kapsam dışına çıkarılmasına ilişkin "Atılan adımlar uzun vadede vatandaşlık verilmesini kaldırmaya yönelik bir adım gibi görünüyor" dedi.

ARSA VE TARLA SATIŞLARINDA REKOR KIRILMIŞTI

Ocak-temmuz döneminde büyük çoğunluğunu arsa ve tarlaların oluşturduğu konut dışı gayrimenkul satışında 942 bin 485 adetle tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarda yüzde 6,6 azalış, konutta yüzde 17,7 düşüş yaşanırken, konut dışı gayrimenkulde ise yüzde 3,3 artış gerçekleşti.

Toplam satışlar içerisinde konut dışı gayrimenkulün payı ilk kez yüzde 58,3'e ulaşırken söz konusu oran son 10 yılda yüzde 44,07 ile yüzde 54,07 arasında değişmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2022'de yabancılara toplam yüzölçümü 8 milyon 338 bin 976 m2 olan 4 bin 311 arsa, arazi, tarla, bağ, bahçe; 70 bin 874 de konut ve iş yeri olmak üzere toplam 75 bin 185 taşınmaz satıldığını açıklamıştı.

Yabancılara satılan arsa, arazi, tarla, bağ ve bahçenin hisse satış bedeli 8 milyar 471 milyon 692 bin TL olarak gerçekleşti.

10 AYDA 30 BİN 599 KONUT SATILDI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son konut satışı verisi olan  2023 Ekim Konut Satış İstatistiklerine göre Türkiye genelinde ekim ayında 93 bin 761 konut satıldı. 

Yabancılara yapılan konut satışları ise ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,9 azalarak 2 bin 535 oldu. TÜİK'e göre yabancıya satışlar ekimde 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ekimde toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,7 olarak gerçekleşirken yabancılara yapılan konut satışları ocak-ekim döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,4 azalarak 30 bin 599 oldu.

Konut alımı yoluyla vatandaşlık hakkı kazanma uygulaması nedeniyle yabancıya konut satışlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Yabancıların vatandaşlık için alacağı gayrimenkul değeri Mayıs 2022'de 250 bin dolardan  400 bin dolara çıkarılmıştı.