Artvin’in Borçka ilçesinde dün geceden beri etkili olan yağış nedeniyle Çoruh nehri kabarırken, GündoğduMahallesi’nde heyelan meydana geldi. Artvin merkezde ise yağmur nedeniyle şehirde su taşkınları görüldü. 

YOL TRAFİĞE KAPATILDI

Borçka’da etkisini sürdüren yağış hayatı olumsuz yönde etkiledi. Heyelan ile birlikte dökülen odun parçaları ve kayalar bulunduğu yerden sürüklenerek ana yola ulaştı.

Heyelanın yaşandığı bölgede yollar trafiğe kapatıldı. Bölgede etkili bir şekilde devam eden yağış ve kopmalarda şu ana kadar can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı bildirildi.

Karayolu ekipleri yol boyunca taş temizlerken, Artvin Belediyesi ve Ardanuç Belediyesi çalışmalarını sürdürüyorlar.

3 BİNA BOŞALTILDI

Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Gündoğdu Mahallesi'nde 13 dairenin yer aldığı 3 binada yaşayanları toprak kaymalarına bağlı oluşan heyelan riski nedeniyle tahliye ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızı, can güvenliklerini sağlamak amacıyla tedbiren evlerinden çıkarttık. Tahliye edilen vatandaşlarımızın bir kısmı akrabalarının yanına gitti, bir kısmını da kamu kurumlarımızın misafirhanelerine yerleştirdik. Evlerin genel durumunda şu an için bir sorun görünmüyor. Ekiplerimiz incelemelerini yapacak. Biz her türlü olasılığa karşı tedbirimizi aldık."

Borçka-Hopa ile Borçka-Murgul kara yollarının bazı kesimlerinde de heyelan meydana geldiğini ifade eden Contarlı, ulaşımda yaşanan aksamanın giderilmesi için ekiplerin çalışmalara devam ettiğini aktardı.

ÇIĞ DÜŞTÜ

Artvin'in Şavşat ilçesinde karla mücadele çalışmaları sırasında iş makinesinin üzerine çığ düşmesi sonucu yaralanan operatör, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.