Google Gemini, kullanıcıların metin açıklamasına dayalı olarak illüstrasyonlar oluşturuyor. Örneğin mutlu çiftlerin veya modern sokaklarda yürüyen dönem kıyafetleri giyen insanların görüntüleri istendiğinde bu komutlara uygun görseller sunuyor.

Ancak bazı kullanıcılar Google'ı tarihi figürleri ırksal açıdan farklı bireyler olarak tasvir ettiği için eleştiriyor. Google da Gemini'nin bu sorunundan haberdar olduğunu ve bu durumun düzeltileceğini belirttiği bir açıklama yayınlayarak şikayetlere yanıt verdi.

Gemini'den kurucuların resimlerini oluşturması istendiğinde, içinde tek bir siyahi kişinin veya kadının olduğu beyaz erkeklerin görüntüleri ortaya çıktı. Chatbot'tan çağlar boyunca papanın görüntülerini oluşturması istendiğinde ise siyahi kadınları ve Yerli Amerikalıları Katolik Kilisesi'nin lideri olarak gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.

Gemini'den Amerikalı kadınların görüntüsü istediğinde de beyaz, Doğu Asyalı, yerli Amerikalı ve Güney Asyalı kadınların görüntülerine yer verdi.

Gemini'de ortaya çıkan bu fazlasıyla çeşitliliğe yer verme durumun, geçtimiz aylarda yapay zekâ botlarının ırkçı ve cinsiyetçi davranışlar sergileme eğiliminde olduğuna dair şikayetlerden sonra yapılan düzenlemelerle ortaya çıkmış olabileceği tahmin ediliyor.