Google, çevresel sürdürülebilirlik stratejisiyle hedeflerinde kaydedilen ilerlemenin değerlendirildiği Çevre Raporu'nu yayımladı.

Google, veri merkezlerinin elektrik tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarının artışın birincil nedeni olduğunu söyledi. Ayrıca yıllık çevre raporunda, 2023'teki emisyonlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 artırdığı da açıklandı.
 
Google'ın sera gazı emisyonunun geçen yıl, 2019'a kıyasla ise yüzde 48 arttığı belirtilen raporda, bu artışın veri merkezlerindeki enerji tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarındaki yükselişten kaynaklandığı aktarıldı. Raporda, "Yapay zekâyı ürünlerimize daha fazla entegre ettikçe, yapay zekâ hesaplama yoğunluğunun artması nedeniyle artan enerji talepleri ve teknik altyapı yatırımlarımızda beklenen artışlarla ilişkili emisyonlar nedeniyle emisyonları azaltmak zorlayıcı olabilir" ifadeleri kullanıldı.

Google'ın veri merkezlerindeki elektrik tüketiminin geçen yıl yüzde 17 arttığı belirtilen raporda, yapay zekânın gelecekteki çevresel etkisini tahmin etmenin karmaşık olduğu kaydedildi.