New York Times'ın haberine göre, restoran ve marketler gıda israfıyla mücadele amacıyla hangi yiyecekleri çöpe attıklarını değerlendirmek için yapay zekâyı kullanıyor.

Gıda israfı oldukça büyük bir sorun ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen gıdanın yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 40'ı yenilmeyip çöpe gidiyor. 

Bu durumla mücadele etmek için şirketler, hangi yiyeceğin ve ne kadarının atıldığını belirlemek amacıyla restoran çöplerini ve market alışverişlerini analiz etmek için yapay zekâyı eğitiyor. Daha sonra bu verileri, ürünün ne kadar satıldığına veya tüketildiğine veya çöpe atıldığına bağlı olarak belirli bir üründen daha az satın alıp almamaya karar vermek için kullanabilirler.

Eldeki bu verilerle restoranlar, çöpe atılan yiyeceklerin daha küçük porsiyonlarına geçebilir. Hatta bazı öğünleri menüden tamamen kaldırabilirler. 

Gıda israfı sorunu, özellikle 2050 yılına kadar 9 milyarı aşması beklenen artan küresel nüfus göz önüne alındığında oldukça önemli bir sorun. Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na göre, yoksulluk içinde yaşayan insanlar gelirlerinin yüzde 50 ila yüzde 80'ini yalnızca gıdaya harcıyor. Gıda israfının azaltılmasıyla su kaynakları üzerindeki baskı azalabilir ve ormansızlaşmaya karşı durulabilir.