israil, Gazze'de 2 Nisan'da düzenlenen saldırılarda World Central Kitchen (WCK) mensubu yedi yardım çalışanının hayatını kaybetmesine yönelik inceleme sonucunda ordunun ciddi hataları olduğunu tespit etti.

İnceleme sonucunda albay ve binbaşı rütbesinde iki subayın görevden alınmasına ve güney kuvvetler komutanında da aralarında yer aldığı kıdemli subayların kınanmasına karar verildi.

Aş evi işleten WCK çalışanları 2 Nisan'da Gazze'ye deniz yoluyla getirilen 100 ton gıda yükünün indirilmesini denetledikten kısa bir süre sonra araç konvoylarının vurulması sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında Avustralya, İngiltere ve Polonya vatandaşlarının olduğu belirtilmişti.

Soruşturmada, İsrail kuvvetlerinin, WCK'ya ait üç araca insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda yanlışlıkla silahlı Hamas militanlarını taşıyan araçları vurduklarına inandıkları ancak standart çalışma prosedürlerinin ihlal edildiği ortaya çıktı.

BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Dünya Merkez Mutfağı ise, İsrail'in saldırısında öldürülen çalışanlarının soruşturulması için bağımsız bir komisyon oluşturulması çağrısında bulundu. 

WCK uluslararası yardım kuruluşunun resmi internet sitesinde yayımlanan bildiride, İsrail'in Gazze'deki kendi hatasını soruşturmasının "güvenilir olmayacağı" belirtildi. İsrail ordusunun saldırıya ilişkin yürüttüğü ilk soruşturmasında, "ordunun kendi içindeki protokollere dahi uymadığı"nın açıkça ortaya çıktığı vurgulanarak, "WCK'deki çalışma arkadaşlarımızın öldürülmesini araştıracak bağımsız bir komisyonun kurulmasını talep ediyoruz." denildi. 

Bildiride, WCK Kurucusu Jose Andres'in "tüm sivillerin korunması" ve "masum Gazze halkının beslenmesi ve korunması gerekiyor." ifadesine yer verildi. 

WCK Üst Yöneticisi Erin Goru'un da İsrail'in "işe yaramayan ve sadece kendini teselli amacı taşıyan" özrünün yeterli olmadığı sözü hatırlatılan bildiride, insani yardım çalışanlarının güvenliğini güvence altına almak için İsrail'in "somut adımlar" atması gerektiği çağrısı yapıldı. Bildiride, WCK'nin Gazze'deki operasyonlarının "askıda kalmaya devam edeceği" kaydedildi.