AKP iktidarındaki emeklileri yok sayan politikalar yüzünden, emekli yardıma muhtaç hale geldi. Geçim sıkıntısı içindeki emeklilere yönelik Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destek kampanyasına katılım ise aydan aya katlanarak yoksulluk sınırındaki emeklilerin durumunu gözler önüne serdi. Belediyenin destek kampanyasının başladığı eylül ayında 7 bin 500 TL ve altında emekli maaşı aldığı belirlenen toplam 6 bin 100 emekliye destekte bulunulurken, bu sayı aralık ayında 18 bin 854’e yükseldi ve 4 ayda tam üçe katlandı. ABB’nin ekonomik sıkıntı çeken emeklilere destek için eylül ayında  başlattığı Emeklilere Destek Kampanyası kapsamında ekonomik zorluk yaşayan ve sosyal yardım alma şartlarını taşıyan, 7 bin 500 TL maaşla ayakta kalmaya çalışan emekliler için bin TL destek ödemesi yapılmıştı. 

ÜÇE KATLANDI

Kampanya kapsamında ilk ödemeler Eylül ayında yapılırken, 6 bin 100 emekli destek ödemesinden yararlandı. Ancak aydan aya bu sayı katlandı. Ekim ayında emekli desteğinden 10 bin 597 kişi faydalandı. Kasım ayında ise kişi sayısı 15 bin 329’a çıktı. Aralık ayında 18 bin 854 oldu. Eylül ayından bu yana yardıma ihtiyacı olan emekli sayısı 3.’e katlandı. Emeklilere destek kampanyasını ağustos ayında ABB Başkanı Mansur Yavaş duyurmuş ve “İnsanı önceleyen belediyecilik darda olanın yanında olmaktan geçer. Emeklilerimizin durumlarında bir iyileştirme yapılamadı. Bu nedenle şartları uyan tüm emekli hemşehrilerimiz, sosyal yardımlardan yararlanmak için belediyemize başvurabilirler” demişti.

Çalışan emekliye ikramiye Meclis gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, çalışan emeklilere de bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesini ve deprem bölgesinde fahiş fiyat artışı yapanlara ilişkin düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Haftalık çalışmasına 5 Aralık Salı günü başlayacak Genel Kurul’da, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi görüşülecek. Genel Kurul’da, teklif için 8 Aralık cuma günü de mesai yapılması planlanıyor. 

Geçim derdine düştüler

Son yıllarda ekonomik sıkıntıyı fazlasıyla hisseden emekliler, birçok yerde kuyruk oluşturuyor. ABB’nin ucuz et satış noktalarında emekli vatandaşlar ve geçim sıkıntısı çeken kişiler uzun kuyruklar oluşturuyor. Türk-İş’in açıkladığı son verilere göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14.025 TL’ye yükselirken emekliler 7.500 TL’lik maaş ile yaşam mücadelesi veriyor.