Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na Muhsin Şentürk seçildi.

Kararda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 154. ve 2797 sayılı Yargıtay Kanununun 30 ve 32’nci maddeleri gereğince, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından gösterilen adaylar arasından Yargıtay Daire Başkanı Muhsin Şentürk seçildi. 

Muhsin Şentürk, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimlerinin 35. tur oylamasında yarıştan çekilmişti.

Muhsin Şentürk, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin başkanıydı.

MUHSİN ŞENTÜRK KİMDİR?

Muhsin Şentürk, 1968 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Mezuniyetinin ardından hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şentürk, çeşitli görevlerin ardından Kars Susuz ve Sivas Koyulhisar Cumhuriyet Savcılığı görevleri yerine getirdi. Yargıtay üyeliğine 2012'de seçilen Muhsin Şentürk, evli ve iki çocuk babası.

YILMAZ’DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilen Sayın Muhsin Şentürk'ü tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Yargı camiamız için hayırlı olsun."