Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin dördüncü turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı. Seçime beşinci tur oylamasıyla devam ediliyor. 

Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilmiş, 4 yıllık görev süresi pazar günü itibarıyla dolmuştu. 

Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtayda sandık kuruldu ve dün sabah saat 08.00 itibarıyla Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. 

Seçimin ilk üç turunda hiçbir adayın 348 olan Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu en az 175 oyu alamaması üzerine bugün dördüncü tur oylama yapıldı. 

Oylama sonucu Yargıtay Başkanı Akarca 96, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 125, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 105 oy aldı. 

SÜREÇ YARIN YENİDEN BAŞLIYOR  

Yargıtay Başkanlığı seçimin 5'inci turu da tamamlandı. 337 üyenin katılımıyla gerçekleşen oylamada, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 105, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 127, 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 96 oy aldı. Ayrıca 2 oy boş kullanıldı ve 7 oy geçersiz sayıldı. Bu turda da salt çoğunluk sağlanmadığı için yarın yeniden adaylık başvurusu alınacak ve seçim tekrarlanacak. 

ADAY SAYISI ÜÇE DÜŞTÜ

Öte yandan 5 isimden Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak ile 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal'ın adaylıktan çekildiği öğrenildi.