FETÖ’nün finans kuruluşu Bank Asya’dan aldığı kredi ile yalı sahibi olduğu ortaya çıkan Nagehan Alçı’ya Yargıtay’dan iyi haber geldi. Yargıtay Hukuk Dairesi; Ergenekon kumpasıyla hapis yatan Muzaffer Tekin’e “azmettirici, tetikçi” diyerek hakaret ettiği için 10 bin TL’lik tazminata mahkum olan Alçı’ya verilen cezayı çok buldu. Yargıtay Hukuk Dairesi, Negahan Alçı’nın  “Hrant Dink'in gerçek dostları" başlığıyla yazdığı köşe yazısına açılan davada 10 bin TL tazminatın fazla olduğu belirtilerek kararın bozulmasına hükmetti.

10 BİN TL’LİK TAZMİNAT FAZLA


Yargıtay kararında, Alçı’nın köşe yazısını yazdığı tarih, yazıda kullanılan ifadeler, yazının içeriğinin yayın tarihinde kamuoyunun ilgilendiği konular arasında bulunması nedeniyle verilen tazminat miktarının fazla olduğu ve daha alt düzeyde tazminat verilmesi  gerektiği vurgulandı.

Nagehan Alçı, kumpas döneminde kaleme aldığı yazısında, Muzaffer Tekin'e Nagehan Alçı, kumpas döneminde kaleme aldığı yazısında, Muzaffer Tekin'e "Tetikçi, katil" demişti.


MUZAFFER TEKİN'E 'AZMETTİRİCİ, TETİKÇİ' DEMİŞTİ!

Silivri Asliye Hukuk Mahkemesi, 2016 yılında Muzaffer Tekin'e “azmettirici, tetikçi” diyerek hakaret eden Alçı'yı mahkûm etmişti. Ergenekon davasında yargılanan Muzaffer Tekin kansere yakalanarak hayatını kaybetmişti.

“MAZUR MU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR”

SÖZCÜ’ye konuşan Tekin ailesinin avukatı Selin Deviren Tahtabiçen, Ergenekon’un FETÖ tarafından kurgulanan bir kumpas olduğunu ve bu davanın hakim ve savcıları hakkında FETÖ kapsamında işlem yapıldığını hatırlattı. Tahtabiçen, Yargıtay kararındaki 'yazının yayın tarihi' ifadesinin talihsiz bir açıklama olduğunu ifade ederek “Yapılan haksızlıklar ve hukuk ihlalleri için o dönem öyleydi, FETÖ’nün hakimleri ve savcıları vardı. Biz de onlara inandık gerekçesini öne sürüp yapılanları mazur mu gösterilmeye çalışılmaktadır” diye sordu.

“O DÖNEM ÖYLEYDİ DEMEK HUKUKA AYKIRIDIR”

Avukat Tahtabiçen şöyle devam etti: “O dönemde yapılan haksızlıklar hukuk ihlalleri görülmemiş, görülmek istenmemiştir. Bazı köşe yazarları Ergenekon sanıklarını baştan suçlu ilan etmiş, itibarsızlaştırılarak yargısız infaz etmişlerdir. İnsanlar suçsuz olduklarını ispatlayamadan vefat etmişler, ailelerinden uzak kalmışlardır. O dönem böyleydi, yargılamalar vardı gerekçesi talihsiz bir gerekçe olup hakkaniyete, vicdana hukuka aykırıdır. Hukuk dilinde böyle bir gerekçe olamaz. Bu gerekçe vicdanları da yaralamıştır.”

HAYSİYET CELLATLARI YÜZÜNDEN KANSER OLDU

Nagehan Alçı'nın köşe yazısında Muzaffer Tekin için kullandığı “Tetikçi, azmettirici” ifadelerini hatırlatan Avukat Selin Deviren Tahtabiçen " Nagehan Alçı, gazeteci kimliğinin arkasına sığınılarak müvekkilimin şeref ve haysiyetine, insan hak ve onuruna saldırmıştır. Muzaffer Tekin’de bu sürecin mağdurlarından olarak yapılan haksızlıklara dayanamamış ve kansere yakalanarak vefat etmiştir.” diye konuştu.