Bitcoin bu hafta yeni bir rekora ulaşmasının ardından nisan ayında gerçekleşecek halving (yarılanma) olayının fiyatları etkilemesi bekleniyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurularını onaylamasının ardından Bitcoin piyasası hareketlendi.

Şubat ayında yüzde 50'ye yakın prim yapan Bitcoin, salı günü  Kasım 2021'den bu yana ilk kez 69 bin doların üzerine çıkarak yeni rekor seviyesine ulaştı. Bitcoin bu hafta yaklaşık yüzde 10 artarak yeni rekor seviye olan 69 bin 904 dolara çıktı.

Piyasa ise nisan ayında gerçekleşmesi planlanan dördüncü yarılanmaya odaklandı.

Bitcoin yarılanması, madencilere verilen ödül miktarının yarı yarıya azaltılmasını ifade eden bir kripto varlık terimi. Kelime olarak “yarılanma” anlamına gelen halving, madencilikle üretilen kripto varlıkların fiyatlarını etkiliyor.

BITCOIN FİYATI NASIL ETKİLENECEK?

Yarılanma, Bitcoin'in kıtlığını korumak için tasarlandığından daha önceki yarılanmalarda olduğu gibi bu kez de fiyatın arzın düşmesinden faydalanması bekleniyor.

Bitcoin her yarılanma olayının ardından yeni zirvelere tırmandı. Mayıs 2020'de gerçekleşen son yarılanmanın ardından Bitcoin fiyatı bir yıldan kısa bir süre içerisinde 9 bin doların altından 60 bin dolara yükselmişti.

Ancak bazı Wall Street uzmanları kripto para biriminin bu başarıyı tekrarlayacağından pek emin değil. 

JPMorgan geçen hafta , yüksek üretim maliyetleri nedeniyle Bitcoin fiyatının 42 bin dolara düşebileceği konusunda uyarmıştı.

Deutsche Bank'tan Jim Reid ise perşembe günü yayımalanan bir araştırma notunda "Daha fazla ETF geliyor ve bu da kripto varlık sınıfını giderek daha fazla kurumsallaştırıyor" dedi.