-Yeryüzü yolculuğu varlık sürecidir.-

Dünya yaşam hazinesi, sağlık yaşam kaynağı, mutluluk varlık kıvancıdır. Başarı, gönendiren açılım, atılım ve insanın kendine ödülüdür. Doğum, nişanlanma, evlenme, çocuk sahibi olma, diploma alma, atanma, yükselme, sağlıklı emekli olma, arkadaşlık, dostluk, meslektaşlık yaşamın mutluluk veren değerleridir. Hiçbir şey sonsuz değildir. Sonsuzluk evren içindir. Olay alanı olan dünyada değişiklikler sayılmayacak kadar çoktur ve sonsuzdur. Olumlu olumsuz karması yaşam geçici bir aydınlık sürecidir. Bir başlangıç, bir de son, yaşamın durağı yok. Doğumdan ölüme süren varlık uğraşı olan yaşamda çabalar, uğraşlar, kazanımlar, yitikler, acılar, mutluluklar bir yaşam çelişkisi dizisi olarak zamanı doldurur. Yaşam alanımız yeryüzüdür.

Zaman, bir sargı bezi etkinliğini kimi yaralar, kimi sorunlar için gösterir. Umut şafak sökümü, sabır bir perçin, umutsuzluk yaprak dökümü ve güneşin batışıdır. Yaşanan karanlıklar birer zaman parçasıdır. Yoğunluğu yalnızlık olan bunalımlı, sorunlu günler birer yaradır. Doğum ve ölüm dışında, eşit olan şey çok az. Güneşli, bulutlu, yağmurlu, karlı, fırtınalı, gök gürültülü bir evren olan yaşam değişik yapılar ve gürültülerle insanların geçici yuvasıdır. Kimi zaman dalgalı deniz, kimi zaman engin ova, kimi zaman akarsu, kimi zaman karlı dağ, kimi zaman da engebeli, engelli yoldur. Dünyada doğumdan ve ölümden başka eşit olan bir şey yok gibi. Hemen eskiyip hemen yenilenen, durmayan, değişmeyen değer yalnız zaman.

Ama biz yeterince ayırdında değiliz. “İş işten geçtikten sonra...” sözü pişmanlık yakınmasıdır. Çoğu gerçeğin dışındayız, yaşam gölgeleriyle kendimizi aldatıyoruz.

Yaşam sorunları sayılmayacak kadar çoktur. Üstesinden gelmek için zaman yetmez. Yine de çabadan geri durmamak gerek. Dünya hepimizi kucaklıyor ama biz çoğunluklu kendimizi, birbirimizi, görev ve sorumluluklarımızı unutuyoruz.