Muharrem Erkek, CHP’nin uzun yıllar genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Seçim kazanılsa Adalet Bakanı olacaktı. Şimdi ‘sevdam’ dediği memleketi Çanakkale’ye belediye başkanlığı için yarışıyor. Erkek ile projelerini konuştuk...

- Öncelİkle Mayıs seçimlerinde muhalefet kazansaydı Adalet Bakanı olacaktınız. Millet İttifakı’nın programın hazırlanmasında hukukçu olarak katkınızı biliyorum. Muhalefet kazanamadı, herkes kendine yeni bir yol çizdi. Siz neden belediye başkanlığını seçtiniz?

Benim aslında siyasi yaşamım belediyecilikle başladı. 2004’te belediye meclis üyesi seçildim Çanakkale’de. Şimdiki belediye başkanımız Sayın Ülgür Gökhan›la birlikte 10 yıl çalıştım. Bir de çok yakın çalıştık, sık sık belediye başkan vekilliği de yapıyordum. 2004-2014, avukatlık yaparken, Çanakkale’de sivil toplum örgütlerinde de gönüllü çalışıyordum. Sonra 2015›te ön seçim yapıldı, milletvekili oldum.Yani temelimde belediyecilik var.

Muharrem Erkek, Çanakkale’nin çehresini nasıl değiştireceğini İpek Özbey’e anlattı.

- Hangisini daha çok sevdiniz?

Tabii şimdi meclis üyeliğiyle belediye başkanlığı çok farklı. Belediye başkanı, yürütme organı gibi. Meclis ise karar organı.. 8 yıl milletvekilliğimin 5,5 yılı genel başkan yardımcısı olarak geçti. 1,5 yıl vekaleten partimin genel sekreterliğini yürüttüm. Evet, genel seçimde başarılı olamadık. Ondan sonra milletvekili de olmadığım için Çanakkale›ye döndüm. Belediye başkan adaylığım gündeme geldi.

- Ama siz o niyetle gitmediniz Çanakkale’ye…

Tabii ben hep Çanakkale’deydim zaten. Mesela haftanın yarısı Ankara’daysam diğer yarısı Çanakkale’deydim. Doğup büyüdüğüm, yaşadığım, yaşayacağım yer. Çanakkale bir sevda bizim için.

- Adaylığınız söz konusu olduğunda kamuoyu araştırması yaptırdınız mı?

Epey ciddi bir kamuoyu araştırması yaptırdık Ağustos ayında. 1500 kişiyle yüz yüze… Orada da çok iyi bir tablo çıktı. En yakın rakibimizle aramızda 11-12 puan var. Demek ki hemşehrilerimizin, Çanakkale halkının gönlünde yer etmişiz. Bu çok gurur verici. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer halkımızın takdiriyle seçilirsem, siyasi yaşamımdaki en büyük onur Çanakkale’ye hizmet etmek olacak. Çünkü Çanakkale benim memleketim.

- Peki bu süre içerisinde genel seçimlerin muhasebesini yaptınız mı?

Tabii ki yaptık kendi içimizde de, arkadaşlarımızla da. Zaten genel seçim bitti, bir kurultay süreci başladı. Toplumda çok güçlü bir değişim talebi vardı. Çünkü halkın ne istediğini bilerek siyaset yapmak zorundasınız. O değişim de kurultayda gerçekleşti.

Çok zor bir süreç. Kurultay bitti, yeni bir parti meclisi, yeni bir MYK, yeni bir genel başkanla yerel seçimlere hazırlık başladı. Zor bir dönem geçirdik ama toparlandık. Partimizin oyu yeniden yükselişte. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi dünyanın en köklü, en eski partilerinden. Çok hızlı toparlandı ve şimdi yerel seçimlerde çok başarılı sonuçlar alacağız. Çanakkale’de de alacağız, İstanbul’da da alacağız, Ankara’da da, her yerde.

- 2024 yerel seçimleri 2028’i ne kadar şekillendirir ya da bir erken seçim bekliyor musunuz?

Tam bir tek adam sistemiyle karşı karşıyayız. Bu bir şahıs devleti maalesef. Kuvvetler ayrılığı yok. Demokratik bir hukuk devletinden bahsetmek mümkün değil. Hiçbir denge denetleme yok. Yerel seçimlerde başarılı olmamız çok önemli. Tek adam sistemi tahkim edilirse, güçlenirse Türkiye yoksullaşmaya devam edecek. Adaletsizlik büyüyecek. Seçmenin sandıkta birleşmesi lazım.

- Çanakkale’de seçmen sayısı kaç?

103 bin seçmenimiz var.

- Genç oranı ne?

İl nüfusumuzun yüzde 40’ı 35 yaş altı. 36 bin üniversite öğrencimiz var kent merkezinde. İl nüfusumuz 600 bine dayandı. 750 bin olduğunda büyük şehir oluyorsunuz. Tabii biz Çanakkale’nin nüfusu çok hızlı artsın, hızlı büyüsün istemiyoruz. Planlı, sağlıklı büyüsün. Bu arada nitelikli göç alıyor Çanakkale. Köprü Çanakkale’yi büyütecek ister istemez. Ama dediğim gibi Çanakkale’nin tarihsel, kültürel mirası çok büyük.

CHP’Lİ ERKEK SÖZCÜ’YÜ ZİYARET ETTİ

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’la görüşen Muharrem Erkek, seçilirse yapacaklarını anlattı.

- Gençler mesela gidiyor mu, iş bulabiliyor mu?

Gençler Çanakkale’yi seviyor. Çünkü Çanakkale barışın kenti, özgürlüğün kenti. Tarihinde çok önemli savaşlarla anılan bir kent. Gençler için çok önemli projelerimiz var. İnovasyon merkezini kuracağız. Burada geliştirilen projeler belediyemiz tarafından desteklenecek.18 Mart Üniversitesi’ne dışarıdan gelip okuyan gençler Çanakkale’ye yerleşiyor. . Çünkü görüyor, çağdaş bir kent, özgür bir kent. Burada yerel yönetim anlayışının çok büyük katkısı var. Biz kent vizyonunu şöyle belirledik: Üniversite, tarih, kültür, turizm kenti olsun istiyoruz.

- Peki neden rakibinize değil de size oy versin Çanakkaleliler? Onlara ne vaat ediyorsunuz?

Bize oy versin, çünkü biz gerçekten Çanakkale’nin geleceğini çok sağlıklı bir şekilde planlamak istiyoruz. İlk olarak Çanakkale Planlama Ajansı’nı kuracağız. Burada akademisyenlerle, uzman kadrolarla, önemli STK’larımızla, meslek kuruluşlarımızla Çanakkale’nin geleceğini planlayacağız. Çanakkaleliler, bizim bugüne kadar şehrin kimliğini, tarihini, coğrafyasını, kaz dağlarını, havasını, suyunu, ağacını korumak için nasıl mücadele ettiğimizi ve edeceğimizi biliyor. Çok müstesna bir coğrafyada yaşıyoruz. Hem tarihsel mirası, hem kültürel mirası gelecek kuşaklara taşımamız lazım. Çanakkale çocuk dostu, kadın dostu, bisiklet dostu bir kent olsun istiyoruz. Bisiklet şefliği kuracağız, Avrupa Bisiklet Ağı’na üye olacağız. 529 araç kapasitesine sahip Tam Otomatik Akıllı Otopark yapacağız. Halk Süt Çanakkaleli çocuklara ücretsiz olarak dağıtılacak.

- Projeleri çizerken örnek aldığınız dünyanın herhangi bir şehri var mı?

Türkiye’de ve dünyada birçok kenti inceliyoruz. Çanakkale’nin birçok önemli caddesini yeniden düzenleyeceğiz. Raylı sistem için belli bir nüfusa ve yolcu sayısına ulaşmak gerekiyor ama altyapısını hazırlamamız lazım. Parklarımızı çoğaltacağız, yeşil alanlarımızı artıracağız. Çanakkale’nin o eski sokaklarını sanat sokağı haline getirmek istiyoruz. Dünyaya örnek bir kent olmak istiyoruz. Ayrıca muhakkak akıllı kent olacağız, dijital belediyeciliği getireceğiz. Tematik parklar kazandıracağız.

- Bugün Türkiye’nin en önemli problemi hesap verilebilirlik… Bu konuda bir adım atacak mısınız?

Zaten taahhütnamemizi imzaladık, Çanakkale kamuoyuyla paylaştık. Halkçı belediyeciliği yönetim anlayışımızın merkezine koyacağız. Her hesabın, şahsi hesabımızın da hesabını vereceğiz. Bu yıl düzenli yapacağız bunu.

GASTRONOMİ TURİZMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

- Çanakkale’nin lezzetleri neler?

Elması, şeftalisi, kirazı, ezine peyniri, sebze meyve çeşitliliğinde en yüksek illerden biri. Bayramiç helvası, Gelibolu sardalyası, domatesimiz, zeytinyağımız… Ton balığımız, su ürünlerimiz. Biz burada tarıma dayalı sanayiye ağırlık verilsin istiyoruz ve gastronomi turizmi için çalışıyoruz.