Cem YILDIRIM / ANKARA

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti.

Geçen hafta iç kanama geçiren ve Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan Okuyan, vefat etti.

Yaşar Okuyan, 1999-2002 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüttü.

YAŞAR OKUYAN KİMDİR?

 Kardeşi komünist, kendisi ülkücü olan Okuyan siyasete MHP’den başladı. ANAP, DYP ve CHP dahil dokuz farklı siyasi partide yer aldı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yaptı.

Aslen Rize'nin Çayeli ilçesinden olan Okuyan daha sonra ailesiyle birlikte Yalova'nın Elmalık köyüne yerleşti. İstanbul  Gazetecilik Yüksek Okulunı bitirdi,  çeşitli gazetelerde çalıştı. Aktif siyasete 1970'li yıllarda MHP'de başladı. MHP'nin yayın organı Hergün gazetesinde yazarlık ve Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yaptı. MHP Genel Sekreter Yardımcısı oldu. 12 Eylül 1980'deki askeri darbe sonrası tutuklandı, Mamak Cezaevinde yattı.

KARDEŞİM FAŞİST

Mesut Yılmaz’ın 1991 yılında ANAP liderliğine seçilmesinden sonra bu partiye katıldı. Yalova Milletvekili seçildi. 1999-2002 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.

2002’de eski partisi MHP'ye katıldı. Daha sonra Doğru Yol Partisine geçti. 28 Şubat Süreci'nde Hüsamettin Cindoruk’un kurduğu Demokrat Türkiye Partisine geçti. Ardından Halkın Yükselişi Partisi sonra da Vatan Partisine katıldı.

1980 öncesinde MHP'de siyaset yaptığı dönemde, kardeşi Arif Okuyan TKP üyesiydi ve parti organlarından Ürün dergisinin sahibiydi. "Faşist bir kardeşim olduğu için utanıyorum" diyen Arif Okuyan, soyadını ‘’Ekim’’ olarak değiştirdi. Uzun yıllar iki kardeş küs kaldı. Arif Ekim de bu yıl Haziran ayında hayata veda etmişti.