Mayıs ayını değer kazancıyla kapatmaya hazırlanan TL, günlük bazda yatay seyrini sürdürürken, yatırımcılar veri gündemini takip edecek.

Dolar/TL kuru sabah saatleri itibarıyla 32,24 seviyelerinde düne göre yatay seyretti. Dolar karşısında iki haftadır 32,20 seviyesinin üzerinde çok dar bir aralıkta işlem gören TL, mayıs ayını yüzde 0,5 kazanım ile kapatmaya hazırlanıyor.

TL, mart ayında dolar karşısında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşadıktan sonra nisan ayını yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamlamıştı.

KRİTİK VERİLER İZLENECEK

Piyasalarda cuma günü saat 10.00'da açıklanacak olan ilk çeyrek gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisi bekleniyor.

Reuters anketine katılan uzmanlar Türkiye ekonomisinin güçlü iç tüketimin de etkisiyle ilk çeyrekte yüzde 5,7 büyümesi, 2024'ün tamamında ise daha dengeli bir kompozisyon ile büyümenin yüzde 3,2'de kalması bekleniyor.

Bunun öncesinde ise TCMB döviz rezervlerindeki güçlü toparlanmanın devam ettiğini göstermesi beklenen rezerv verileri izlenecek.

REZERVLER TOPARLANIYOR

Bankacıların hesaplamalarına göre TCMB'nin swap hariç net rezervinde geçen hafta kaydedilen yaklaşık 9 milyar dolar artış, yerel seçim öncesindeki -65.5 milyar dolar tarihi düşük seviyesinden -6 milyar dolara iyileştiğini gösteriyor.

Bankacılar toparlanmanın bu hızda sürmesi halinde swap hariç net rezervin sonraki hafta artıya geçebileceğini belirtirken hesaplamalara göre TCMB'nin toplam brüt rezervi de geçen hafta 3 milyar doların üzerinde artışla 142.3 milyar dolara, net rezervi ise 5,3 milyar dolar artışla 39,1 milyar dolara yükseldi.

Resmi döviz rezervi verisi yarın 14.30'da açıklanacak. Perşembe günü ayrıca mayıs ayı ekonomi güven endeksi, Nisan ayı nihai dış ticaret verileri ve geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetleri yayımlanacak.