Borsa İstanbul soluksuz bir şekilde yükselişini sürdürürken, pay senedi yatırımcı sayısında haftalardır süren düşüş geçen hafta itibarıyla yerini yükselişe bıraktı. Borsa İstanbul’da halka arz heyecanı ile birlikte yatırımcı sayısı Ekim 2023’te 8 milyon 515 bine ulaşarak rekor kırmış, ardından borsada ciddi bir göç başlamıştı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MMK) verilerine göre, Borsa İstanbul pay senedi yatırımcı sayısı 16 Şubat ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 528 bin 501 kişi artarak 7 milyon 728 bin 937’ye çıktı. Geçen yıl halka arzlarla birlikte Borsa İstanbul’a olan ilginin arttığına, böylece günlük işlemlerin 200-250 milyar TL seviyelerine, yatırımcı sayısının ise 8 milyona ulaştığına işaret eden İntegral Yatırım Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, “Yatırımcıların birçoğu halka arza girmek amacıyla eş, dosta ve çocuklara açılan hesaplardan oluşsa da en azından yarısının bu piyasada kalacağını umuyoruz ve bunun için biz de çabalıyoruz” diye konuştu.

YURT İÇİNDE TUTMALIYIZ

Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) çağrıda bulunan aracı kurumlar, yatırımcının yurt içinde kalması ve kişisel verilerin korunması için kaldıraçlı işlemlerde yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor. SPK’nın düzenlemeleriyle ne kadar engellenmeye çalışılsa da yatırımcıların verilerinin yurt dışına çıkmasının önlenemediğni belirten Kıvanç Memişoğlu, “Kıbrıs, İsrail, Karadağ ve ‘off shore’ adalarında lisanssız şirketlerin sayısı gittikçe artıyor. Örneğin ABD, Kanada vatandaşlarına nasıl ki diğer ülkelerde hesap açılamıyorsa böyle engellemeler bu alanda da yapılabilir” değerlendirmesini yaptı. 

‘Seçime kadar düzeltmeler normal’

Bankacılık hisseleri öncülüğünde gün içinde 9.404 puanla rekor seviyeyi gören BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kâr satışlarıyla 9.200 puanın altında dengelendi. BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.58 değer kaybederek 9.196 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0.47, holding endeksi yüzde 0.59 değer kaybetti. İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer yerel seçimlerin borsa için büyük bir kriter olmadığını ifade ederek, “Seçime kadarki süreçte Borsa İstanbul’da zaman zaman oluşabilecek düzeltmeler çok normal ama yukarı yönde yükselişin devam etmesi bekliyoruz” dedi.