Ege Denizi’ndeki dünyaca ünlü turistik İdra (Hydra) Adası'nda dün gece demirli bulunan bir yattan atılan havai fişek ormanlık alanda yangın çıkardı.

Yangına önce yatta eğlenen kişilerin müdahale ettiği ancak başarılı olamadığı ve Aggios Nikolaos bölgesindeki alevlerin rüzgarın etkisi ile hızla büyüdüğü belirtildi.

Adanın Bisti bölgesinde tek kalan çam ormanı tamamen küle dönerken sabaha kadar süren ve halen devam eden yangında bazı köyler ve oteller boşaltıldı. Adadaki askeri birlik alarma geçirildi.

Turistik adada kabus yaşatan yangının kontrol altına alınabilmesi için denizden, karadan ve havadan müdahalenin devam ettiği, Atina ve yakın adalardan sivil savunma ve ek itfaiye ekiplerinin gönderildiği belirtildi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Ada halkı ve turistlere yaklaşık 20 saat kabus yaşatan yat tespit edildi. Malta bayraklı 55 metre uzunluğundaki Persefoni isimli yatta 17 turistin bulunduğu öğrenildi.

Kiralık lüks yatın seyri yasaklanırken kaptan ve personel gözaltına alındı.

İdra (Hydra) Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, yaptığı açıklamada "Bazı insanların çam ormanına sorumsuzca havai fişek atmasına öfke duyuyoruz. Bunu yapan kişiler hakkında yasal işlem başlatacağız. Turizm sezonunun zirvesindeyiz, herkesin yaptığı şeyden sorumlu olması gerekir, büyük bir faciayı atlattık" dedi.