Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Keçiören ilçesinde Ufuktepe Mahallesi Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını yaptı. Yavaş'a, CHP Keçiören Belediye Başkan Adayı Mesut Özarslan ve parti üyeleri eşlik etti. 

"BAŞKENT KELİMESİNDEN RAHATSIZ MI OLDUNUZ?"

Açılışın ardından vatandaşlara hitap eden Yavaş, öğrencilere destek olduklarını belirterek şunları söyledi:

* "Bazı öğrencilerimizin servis ücretini ödüyoruz. Kantin desteğinde bulunuyoruz. Bazı öğrenciler, arkadaşları teneffüste alışveriş yaparken mahzun bekliyor. Onlara da günlük 25 lira harcama yapacak şekilde kartlarına para yüklüyoruz. Onlar da arkadaşları gibi gidip kantinden alışveriş yapıyorlar. Keçiören'de desteğe ihtiyacı olan 50 bin aile var. Keçiören Belediyesi bunları görmüyor. 5 bin kişi destek listesinde var. 50 bin kişiyi nasıl görmezsiniz? 

* Uzun süredir belediye başkanlığı yapıyorsunuz değil mi? Biz bu destekleri yapmaya başladık. Biz bunları yapınca 10- 15 gündür; 'Ben size 'Başkent Kart' vereceğim, içine para yükleyeceğim, istediğiniz yerde harcayacaksınız' diyor. 3 yıldır yapıyorum bunu. Ankara'da değil de nerede yaşıyorsunuz? Bugün adı değişmiş; 'Başkent Kart' yerine 'Ankart' yapacaklarmış. Başkent kelimesinden rahatsız mı oldunuz? Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentidir."

"DEMEK Kİ 1 NİSAN'DAN SONRA BÜYÜK ZAMLAR GELECEK"

200 bin aileye 3 yıldır doğalgaz desteği verdiklerini ifade eden Yavaş, şöyle konuştu:

* "Onlar da vereceklermiş. Siz 5 yıldır belediye başkanısınız, 5 kişiye doğalgaz verseydiniz ya. Veya şimdi verin, hala vermiyorsun. 1 Nisan'dan sonra olacakmış. 1 Nisan denilince aklıma ne geliyor? Geçen Simitçiler Odası zam yapmak için karar aldığında bürokratlar kendisini çağırmış. Zammı geri alın, 1 Nisan'dan sonra yaparsınız demiş. Demek ki 1 Nisan'dan sonra büyük zamlar gelecek anlaşılan. 

* Nasıl olsa iktidar değişmiyor; iktidara bir uyarı yapmanın, yanlış yaptıklarını göstermenin zamanı 31 Mart seçimidir. 31 Mart'ta bu dersi vereceksiniz ve inşallah bütün arkadaşlarımızı belediye başkanı yapacaksınız. Şimdi istiyoruz ki Ankara'daki bütün belediyeleri kazanalım. Belediye Meclisi'mizdeki engeller kalksın, doya doya bütün Ankara'ya hizmet edelim istiyoruz. 

* Ankara halkının asıl yapacağı hizmetlere gelince sesiniz çıkmıyor. Bakın buradaki adayımız kentsel dönüşüm uzmanı, uzun yıllar TOKİ'de çalışmış. Ankara Büyükşehir'de büyük projelere imza atmış bir arkadaşımız; kentsel dönüşümü yaparsa Mesut Başkan yapar."

"BUNLARI HİÇ İYİ NİYETLİ GÖRMÜYORUM"

Fatih Köprüsü'nün 3 yıl önce animasyonunu yayımladığını dile getiren Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

* "İhaleye hazır hale getirdim. Ankara Üniversitesi ile bir protokol yapacaktık. Son ana geldi, Rektör Bey protokolü imzalamadı. Bunu duyurdum herkese. Belediye Meclisi'nde Keçiören'den gelen meclis üyelerine de duyurduk destek olun diye. Bugüne kadar da protokol imzalanmadı. Ben de diyorum ki seçimden sonra inşallah bu protokol imzalanır. Ve yıllardır çözülemeyen Fatih Köprüsü trafiği çözülür. Ama bu protokol imzalanmayacaksa, yerin altından tünel yapıp orayı geçip Keçiören trafiğini rahatlatacağım. 

* Şu anda Keçiören'den Ovacık'a kadar metronun projesini bitirdik. Bir tek eksiğimiz var. Ovacık bölgesinde Keçiören Belediyesi'ne ait bir arsa var, metronun bakımı için arsaya gerek var. Burada imar değişikliği istedik. 'Hayır olmaz' dediler. Peki o olmazsa Keçiören Metrosu Ovacık’a nasıl gidecek? Hangisi daha önemli? Ovacık'a metro gitmesi mi önemli? Oradaki arsa mı önemli? Şimdi hepsini biz yapacağız diye ortaya çıkıyorlar. Maalesef ben bunları hiç iyi niyetli görmüyorum."

"25 BİN TL OLMASI GEREKİR"

Ayrıca, emeklilere destek olduklarını belirten Yavaş, şunları aktardı:

* "Keçiören'de 5 bin emekliye destek oluyoruz. Kendileri 5 tane emekliye destek olamadılar. Ama seçimden sonra yapacaklarmış. Salladıkça sallıyorlar. Yapacak adam icraatından belli olur. Yapmış olsaydı söz çıkartmazdık. Şimdi mi aklın başına geldi? Kaç yıldır görevdesiniz? Emeklilere lütuf verilmiyor. 

* Emekliler 25 yıldır, 30 yıldır prim ödüyor. Ödedikleri primlerden dolayı kendilerine maaş bağlanıyor. Yani kimin parasını kime veriyorsunuz? 10 bin liraya bu insanlar nasıl geçinecek diye düşünmeden; biz olmasaydık maaş alamazdınız, şükredin demeye getiriyorlar. 2002 yılında emeklinin maaşı bir buçuk asgari ücretti. Yani bugün olması gereken para 25 bin lira. Neyle korkutuyorsunuz insanları?"

"AK PARTİLİYİM AMA OYUM SİZE"

Mansur Yavaş, bugün Çankayalı vatandaşlarla Esat Pazar Yeri'nde bir araya geldi. Esnaf ve vatandaş, Yavaş'ı "Başkanım hoşgeldiniz" diyerek karşıladı.  Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören Yavaş'a, "En büyük başkan bizim başkan" tezahüratları atıldı.

Pazarcı esnafına 'hayırlı işler' diyerek sohbet eden Yavaş'ın ziyareti sırasında, bir vatandaş, "AK Partiliyim ama oyum size. Adam gibi adamsınız" dedi. Başka bir vatandaş ise "Yolun yolumuzdur başkanım" diyerek desteğini belirtti.

“BÜTÜN DERDİMİZ ESNAFIN, ÇİFTÇİNİN AYAKTA KALMASI”

Mansur Yavaş, Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası'nın etkinliğine katıldı. Yavaş, "Oy rekoruyla geliyoruz. Oy rekoru niye kırılır? Yaptığın asfaltlara, kavşaklara kimse bakmaz. Önce yaptığın işe bakarlar namuslu dürüst yapıyor mu, insanları ayırıyor mu. İnsanların gönlüne öyle girilir. İnsanların gönlüne girmişiz ki, bugün yüzde 60 oyla geleceğiz inşallah" diye konuştu.

“Ulaşım esnafı olarak sizler de Ankara'da bizim mesai arkadaşlarımızsınız. Dolayısıyla Ankara halkına hep birlikte hizmet ediyoruz.” ifadeleriyle katılımcılara seslenen Yavaş şöyle devam etti:

* "İlk önce en kritik dönemde pandemiyle karşılaştık. Pandemide hükümet o gün, 'her şeyi biz yapacağız siz karışmayın, maskeyi de biz dağıtacağız. Yardımları da biz toplayacağız' dedi. Ama baktık olmuyor hemen devreye girdik . Ankara'da darda kim varsa evde oturanlarından, iş yerleri kapandığı zaman esnafa kadar hepsini nasıl ayakta tutabiliriz diye uğraştık.

* Bir gece birden bire sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Pazarcının malı elinde kaldı.'Ne yapacağız' diye düşünürken, onların kara kara düşünmesine fırsat kalmadan bir mesajla o ürünlerin hepsini satın alacağımızı duyurduk. Gece rahat uyumalarını sağladık. Terzilerimiz evinde kaldı. Maskeleri onlara diktirdik.

* Şimdi de sosyal destekleri yaparken bir esnaftan almak yerine verdiğimiz Başkent Kart ile Ankara'daki tüm manavların, kasapların, bakkalların, kırtasiyecilerin cebine para giriyor. Bir ara kömürü, gübreyi, tohumu toptan alıyorduk. Şimdi kartlara yüklüyoruz. Gidip esnaftan kendileri satın alıyorlar. Dolayısıyla bizim bütün derdimiz esnafın, çiftçinin ayakta kalması. Gerçek belediyecilik budur. Kapanan her dükkan, tezgah belediyeye gelen özgeçmiş demektir.”

“BELEDİYECİLİKTEN ANLAMIYORLAR”

AKP'yi eleştiren Yavaş, şunları söyledi:

* "Belediyecilikten anlamıyorlar. Yaptıkları betonların, plastiklerin ömrü iki ay. Bir alt geçit yaparsınız üç ay sonra herkes unutur. Ama önemli olan, belediye dediğin zaman doğumundan ölümüne kadar kentte yaşayan her insanın dertleriyle ilgilenen kurumdur. Bunun içerisine eğitim girer, sağlık girer, esnaf girer, iş dünyası girer, işsizler girer, işçiler girer.

* Belediyecilik anlayışım şu; darda kim varsa hızır gibi yanında olmak. Gerisi boş. Anlamıyorlar; beton arıyorlar, plastik arıyorlar. Onu da onlardan fazla yaptık. Ama bunları adına ben hizmet demiyorum.”

“TÜRKİYE'DE BENZERİ OLMAYAN BİR ŞEKİLDE DESTEKLERDE BULUNUYORUZ”

Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti:

* "En büyük projemiz Ankara halkını zengin etmek demiştik. Çiftçilerimize yardım ediyoruz. Aç ve açıkta bırakmayacağız demiştik. Türkiye'de benzeri olmayan bir şekilde desteklerde bulunuyoruz. Destek alan ailelerin çocukları da yaşıtları gibi aynı şartlarla hayata başlasın istiyoruz. Belediyecilik budur. Yoksa oraya iki tane plastik, beton kimsenin işine yaramaz.

“ASLA YÜZÜSTÜ BIRAKAMAYIZ”

* Bütün Türkiye'de gördük 'çılgın' projelerini. İkide bir zam geliyor, başkanlar, valiliğin önüne gidemiyorsunuz, Ak Parti'nin önüne gidemiyorsunuz, hükümetin önüne gidemiyorsunuz. 'Bu zamlar ne' demiyorsunuz. Enerji Bakanlığı'nın önüne gidip 'şu ÖTV'yi kaldırın ulaşımdan' demiyorsunuz, diyemiyorsunuz. Ama koşa koşa belediyeye geliyor, 'hadi Mansur baba' diyorsunuz. Evet. Elbette destek olacağız. Sizlerin de aileleri var. Geçindirmek zorunda olduğunuz insanlar var. Asla yüzüstü bırakamayız tabii ki destek olacağız.

“ANKARA'NIN TÜMÜNÜ İLGİLENDİREN KONULARDA SİYASET OLMAZ”

* Mecliste sayımız az olabilir ama Ankara'nın tümünü ilgilendiren konularda siyaset olmaz. Bugüne kadar bir Allah'ın kuluna partizanlık yaptığımı gördünüz mü? Bir kişiyi ayırdığımızı gördünüz mü? Herkes bizim kardeşimiz. Oy versin vermesin herkesin iradesine saygı duyacağız. Dolayısıyla değerli hemşehrilerim, beş yıldır gördünüz. Herkesi kucakladık. Hiç kimsenin hiçbir şeyine bahane bulmadan herkese bir şekilde yardımcı olmaya çalıştık. Olmaya da devam edeceğiz.

“YÜZDE 60 OYLA GELECEĞİZ”

* Oy rekoruyla geliyoruz. Oy rekoru niye kırılır? Yaptığın asfatlara, kavşaklara kimse bakmaz. Önce yaptığın işe bakarlar namuslu dürüst yapıyor mu, insanları ayırıyor mu. İnsanların gönlüne öyle girilir. İnsanların gönlüne gimişiz ki, bugün yüzde 60 oyla geleceğiz inşallah. Dolayısıyla doğru belediyeciliği kimin yaptığını gösteriyor.

* Sonuç itibariyle, siz Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne mensup insanlarsınız. Elbette ki prblemlerinizi beraber çözeceğiz. Daha iyi şartlarda yaşamanız için elbette Ankara Büyükşehir Belediyesi her zaman yanınızda olacaktır. Sizler için en iyisi ne ise, belediyeye en az zarar veren ne ise ona hep birlikte karar vereceğiz. Davetiniz için çok teşekkür ediyorum.”