Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumuna dair güncel tahminlerini yayınladı. Haftanın büyük çoğunluğunda yağışsız bir hava bekleniyor. 

Mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıkların yer yer 40 dereceyi aşacağı tahmin ediliyor.

Hafta ortasında bazı bölgelerde yerel yağışların görüleceği tahmin edilse de yurt genelinde sıcak günler bekleniyor.

40 DERECEYİ AŞACAK

Ege'nin iç kesimlerinde ve Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda sıcaklık değerlerinin 40 dereceyi aşacağı tahmin ediliyor. Aydın'da yarın hava sıcaklığının 42 derece olması bekleniyor.

YEREL YAĞIŞLAR KENDİNİ GÖSTERECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunun yer yer parçalı bulutlu, Karabük ve Kastamonu'nun güney kesimleri ile Çankırı'nın kuzey çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BAKAN DA UYARDI

Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporuna göre yurt genelinde bugünden itibaren sıcaklıklarda artış beklendiğini belirtti. 

Sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üstünde seyretmesinin beklendiğini aktaran Özhaseki, şunları kaydetti: 
"Bazı illerimizde sıcaklıkların 40 derece ve üzerinde olması öngörülüyor. Sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verileri uyarınca yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyorum." 

Özhaseki, sıcakların artmasıyla olası bir orman yangınına karşı da duyarlı olunması çağrısında bulunarak, "Ülkemizin akciğeri olan ormanlarımızda herhangi bir yangın meydana gelmemesi için vatandaşlarımızın duyarlı hareket etmelerini bekliyorum." ifadelerini kullandı.