Araştırmanın baş yazarı Ritch C Savin-Williams, cinsiyet çalışmalarında uzmanlaşmış bir psikolog ve özellikle erkekler söz konusu olduğunda, biseksüellik kavramıyla mücadele ettiğimiz konusunda uyarıyor.

Savin-Williams'ın "Çoğunlukla Karşı Cinse İlgi Duyan: Erkeklerin Arasında Cinsel Değişkenlik" adlı yeni kitabında genç kuşakların giderek artan bir biçimde 'esnek sınırlara' sahip olduğunu söylerken, 'heteroseksüel' olduğu konusunda ısrar eden ancak diğer erkeklerle irtibat halinde olanlarla konuştuklarını söyleyen 40 erkekle yapılan mülakata yer veriliyor.

Savin-Williams'ın bu kitapta yer verdiği bulgular, kendilerini erkek ya da kadın olarak tanımlayan gönüllüleri incelediği ve sonuçları bir bilimsel yayın olan Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan araştırmasına dayanıyor.

[old_news_related_template title="Bilim insanları: Yeni bir cinsel eğilim doğuyor" desc="Kanadalı bilim insanları yakın gelecekte insanların cinsel ihtiyaçlarını yalnızca teknoloji ve sanal gerçeklikle giderecekleri ‘dijiseksüellik' isimli yeni bir cinsel yönelimin ortaya çıkacağını iddia etti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2017/11/egilim.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/bilim-insanlari-yeni-bir-cinsel-egilim-doguyor-2111408/"]

Araştırmada, katılımcılara erkekleri ve kadınları içeren pornoları gösterdiler ve cinsel dürtüsünün bir göstergesi olan gözbebeklerinin genişlemesini ölçtüler.

Kadınların gözleri kadınlarla erkeklerle ve kadınlarla kadınları birarada olduğu durumlarda genişledi. Erkeklerin gözleri ise cinsel tercihleri ne olursa olsun, kadın mastürbasyonu ve erkek mastürbasyonu izlerken büyüdü.

Broadly adlı internet sitesine konuşan Savin-Williams “ Biseksüelliğin sadece bir kadın fenomeni olduğunu düşünürdüm” diyor. Hem erkekleri hem de kadınları değerlendiren araştırma, bunun zorlu bir vakaya dönüştüğünü gösteriyor.

[old_news_related_template title="Türkiye’de her 3 kişiden 1’inin cinsel problemi var" desc="Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Cem İncesu, en çok yaşanan cinsel problemleri sıraladı" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/01/21/cinsel-sorunlar.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/turkiyede-her-3-kisiden-1inin-cinsel-problemi-var-1051183/"]

Savin-Williams, daha önce yaptığı araştırmada da yetişkinlerin yüzde 2-11'sinin arasında eşcinsel duyguları yaşadığını bildirmişti. Bununla birlikte, Savin-Williams , tüm insanlar arasında cinsel uyarılma değişkenliğini belirgin bir şekilde alt ettiğine inanıyor ve güçlü kültürel kodlar varken, kadınların cinsel olarak değişkenlik gösterebilecekken, erkeklerin bu duyguları ifade etmekten korktuğunu belirtiyor.

Savin-Williams, “Erkekler, erkeklere karşı cinsel çekimi olsa bile, asla söyleyemezlerdi” diyor.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL


[old_news_related_template title="Seks robotları geliyor: Eşler arasındaki cinsel ilişki özel günler için olacak" desc="Uzmanlar yakında robotların yatak odamıza kadar gireceğini söylüyor. Uzmanlara göre gelecekte geçlerin ilk ilişkilerini robotlarla yaşaması büyük bir tehlike..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2017/01/seks-robotu2.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/seks-robotlari-geliyor-esler-arasindaki-cinsel-iliski-ozel-gunler-icin-olacak-1635324/"]