1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresi adeta ablukaya alındı.

Taksim Meydanı'na çıkmak isteyenlere karşı  neredeyse her sokakta barikatlar oluşturan İstanbul Valiliği 42 bin polisle kentte adeta kuş uçurtmadı. 

Şişli, Okmeydanı, Beşiktaş, Saraçhane ve Beyoğlu'nun ara sokaklarından Taksim'e yürümek isteyenlere polis müdahale etti. Yer yer arbedenin yaşandığı müdahalelerde 205 kişi gözaltına alındı. 

Sosyal medya hesabından 1 Mayıs paylaşımı yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya İstanbul'da görev polislere teşekkür etti.

Yerlikaya paylaşımında "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kanunsuz gösteri ve yürüyüşüne karşı büyük bir ferasetle, sağ duyuyla karşı koyan; toplumsal olayların nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda, dünyadaki tüm polis teşkilatlarına örnek olan İstanbul’daki kahraman polislerimize teşekkür ediyorum. Sizlerle iftihar ediyorum. Milletimizin destek ve duası sizlerle." ifadelerini kullandı. 

VALİ'DEN TEŞEKKÜR VE ÖZÜR 

İstanbul Valisi Davut Gül de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya teşekkür etti. Gül, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

- 1 Mayıs tedbirleriyle, gözbebeğimiz İstanbul’umuzun zarar görmemesine büyük katkı sağlayan; Başta İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya olmak üzere, mülki idare amirlerimize, emniyet müdürlerimize, jandarma ve sahil güvenlik komutanlarımıza, kolluk kuvvetlerimize tüm kamu görevlilerine ve ferasetiyle her zaman dünyaya örnek olan 16 milyon İstanbullu hemşehrimize sonsuz teşekkür ederim.

- Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için aldığımız tedbirlerle (ulaşım kısıtlaması vb.)  geçici rahatsızlık verdiğimiz herkesten çok özür dilerim. Rabbim milletimiz ve devletimizi her türlü kaza ve beladan muhafaza eylesin.