Cenazede ağlanır, düğünde oynanır, seçim öncesinde ise bol keseden atılır. 31 Mart yaklaştıkça adayların vaat atışını tutabilene aşk olsun!

Misal Kars Aydınlıkevler Mahallesi muhtar adayı ozan Arif Gökçe’nin seçim vaadi ilginç. Elinde sazı ev ev dolaşıp ‘hangi türküyü isterseniz çalacağım’ diyor.

Mustafakemalpaşa Yamanlı Mahallesi muhtar adayı Necati Eren ise, seçilirse mahallesinde boyasız ev kalmayacağını, boya ve işçiliğin bedava olacağını söylüyor!

Seçim yerel, vaadler yöresel. Kayseri’nin Küçük Gümüşgün Mahallesi muhtar adayı Ercan Kılıç, ‘7/24 salça ve mantı için hamur yoğurma makinesi hizmeti vereceğim’ diyor.

Saadet Partisi’nin İstanbul belediye başkan adayı seçimi kazanırsa ortalık renklenecek! Erkek sineğin bile giremeyeceği kadınlara özel pembe metrobüsler hizmete girecek.

Defne’nin Sol Partili başkan adayı Serbay Mansuroğlu’nun vaadi ise boğma rakı tesisi açmak!

Bu yerel seçimde öyle bir aday var ki eşi benzeri yok... Aday olarak adı var ama vaadi de kendisi de ortalarda yok! Balıkesir belediyesinin ‘bağımsız’ adayı garson Ahmet Akın... Onun tek hedefi var, Balıkesir belediyesinin CHP adayı Ahmet Akın’dan isim benzerliği ile oy araklamak!

Tandır yapacağını vadeden de var, kucaklanarak törenle Cumhur İttifakı’na dahil edilen, ittifaka güvenip hiç utanmadan, zerre sıkılmadan sallayanlar da!

Diyarbakır belediyesinin Cumhur İttifakı ortağı Hüda Par’lı aday Faruk Dinç’in seçim vaadi gelmiş geçmiş tüm vaatlerin en olmayacak duası ama vaat işte...

Seçilirse ilk işi Cumhuriyete karşı dinci ayaklanma başlatan, yakalanıp yargılanarak idam cezasına çarptırılan Şeyh Said’in mezarını bulup bir türbe yaptırmak olacakmış.

100 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır(!)

*

Demokrasi var(!) tek ayak üstünde söylenen zincirleme yalanlara, söylenir söylenmez unutulan palavralara, vadedeni bile güldüren, ‘al o vaadini de’ dedirten saçmalıklara isteyen inanır istemeyen de ‘bunların önceki vaatleri ne olmuştu’ diye sorgular.

Mesela 2023’te dünya liderimizin onlarca televizyon kanalında canlı yayınlanan konuşmalarındaki seçim vaatlerine bakıp, ne olmuş acaba diye sordum.

Sonuç? Olanlar olacakların teminatı...

Cari açık ortadan kalkacak demişti artarak devam ediyor. Türk Lirası değerlenecek demişti, değeri daha da düştü. Refah payı dağıtacağız demişti avucumuzu yaladık. Kişi başına milli geliri 16 bin dolara çıkaracağız demişti boş çıktı. İşsizlik yüzde 7’nin altına inecek demişti yüzde 10 oldu.

Çoğulcu, özgürlükçü yeni anayasa demişti Anayasa Mahkemesi’ni bile tanımaz hale geldi. Avrupa Birliği’ne tam üyelik adımlarını atacağız demişti Sisi’li Mısır’a adım atabildi! Suriyeli kardeşlerimizin geri dönüşü hızlanacak demişti daha dün ‘4 milyon Suriyeli’ye biz bakıyoruz’ dedi.

Öyle ki Sezar’ın hakkını Sezar’a veren Macaristan Başbakanı Viktor Orban Erdoğan’a “Suriyeliler’in tamamını alıp Avrupa’yı kurtaran adam” dedi!

Gençlere yarısı bizden diyerek cep telefonu aldırdı, alanlar hala para bekliyor. Genç işsizliği azalacak demişti, arttı. Eğitimde OECD ortalamasını yakalayacağız, PİSA’da performans yükselteceğiz, okullarda yemek vereceğiz demişti eğitimde nal topluyoruz, çocuklar aç.

Bu vaadlerle oyların yüzde 52’sini alıp 5 yıl daha koltukta kalmayı garantiledi Erdoğan.

Siyaset esnafı seçimden seçime döner keser gibi palavra keser, inanılmaz ama seçmenlerin büyük bir bölümü ‘ne kestin be kardeşim’ demez koşa koşa oy verir.

Ben Merkel’in bile seçim öncesi eline koca bıçağı alıp döner kestiğini gördüm! Dönerin anavatanında neler olacağını düşünün gari...