Üniversite adayları heyecanla YGS sonuçlarını beklerken ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir 'den hatalı sorulara yönelik bir açıklama geldi. Demir, YGS'de  iki sorunun iptal edildiğini bir sorunun doğru cevabının da değiştirildiğini açıkladı. YGS sonuçları yarın açıklanacak.


13 Mart'ta yapılan YGS'de iki soru iptal edildi, bir sorunun da şıkkı değiştirildi.


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, bugün bir açıklama yaparak YGS'de  iki sorunun iptal edildiğini bir sorunun doğru cevabının da değiştirildiğini belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, "13 Mart 2016'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2016-YGS) ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi ve ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15. soru ile fen bilimleri testindeki 9. sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7. sorunun "A" olarak girilmiş cevabının "D" olarak değiştirilmesine karar verildi" dedi.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 13 Mart 2016 Pazar günü 2 milyondan fazla adayın katılımıyla gerçekleşti. Üniversiteye yerleşebilmek için ilk basamak olan YGS sonrası sınav sorularına yoğun itirazlar geldi. Uzmanlar, YGS sorularının özensiz ve dikkatsiz hazırlanmış olduğuna dikkat çekerek hatalı ve çelişkili soruların olduğunu iddia etti.

ÖSYM ise hatalı olduğu iddia edilen sorulara yönelik resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak hatalı olduğu iddia edilen sorularla ilgili tüm adayların ‘müsterih olmasını’ istemişti. ÖSYM açıklamasında, soru itirazı incelemelerinin devam ettiği, inceleme sonuçlarının YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile eş zamanlı olarak açıklanacağı belirtilmişti.

YGS SONUÇLARI YARIN AÇIKLANACAK 

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

” Değerli Adaylar,

ÖSYM her sınav sonrasında olduğu gibi yaptığı teknik analizler veya sorulara ilişkin itirazları bağımsız bilim heyetleri/kurulları marifetiyle titizlikle incelemektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasından önce soru itirazı incelemeleri tamamlanacak olup inceleme sonuçları, YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile eş zamanlı olarak internet sayfamızdan adaylara duyurulacaktır. Tüm adaylarımız bu konuda müsterih olsun. 2016 YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanacaktır.”