Almanya'da düzenlenen EURO 2024'te Avusturya ile karşılaşacak olan Fransa'da takım kaptanı ve yıldız futbolcu Kylian Mbappe, ülkesindeki seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki aşırı sağ zaferinin ardından seçime hazırlanan Fransa'daki gündeme futbolcular da katıldı. Milli takımın kaptanı Mbappe, siyasi tartışmalara dahil olarak Fransız halkına 'aşırı sağcı' Marine Le Pen'e oy vermemelerini istedi.

Mbappe, basın toplantısında gelen soru üzerine, "Ülkeyi bölmek isteyen aşırılıkçılara karşı oy kullanmaya çağırıyorum. Onların kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz. Ülkemizin geleceğini seçme hakkımız var. Bu formayı giymekten gurur duymak istiyorum, değerlerimi temsil etmeyen bir ülkeyi temsil etmek istemiyorum" dedi.

 

ERKEN SEÇİM KARARI ALINMIŞTI

9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 31,50’lik oranla ve açık ara farkla ilk sırayı alırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans yüzde 15,2'lik oranla ikinci oldu.

Partisinin açık farkla yenilgiye uğramasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" kabul etti ve 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini duyurdu.