Yeşilçam'a yıllarca emek veren yönetmen Yılmaz Atadeniz (91) akciğer rahatsızlığı nedeniyle 1 haftadır tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti.

Atadeniz için Bebek Cami'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Atadeniz'in kızı Işık Atadeniz ve torunları cami avlusunda taziyeleri kabul ederken törene Yeşilçam oyuncuları ve sevenleri hazır bulundu. 

Ayakta durmakta güçlük çeken kızı Işık Atadeniz, "Çok önemli bir değeri daha kaybettik, babamı... Gelen herkese teşekkür ediyorum. Sözün bittiği yermiş, bir şey söyleyemiyorum şu anda. Türk sinemasının, Yeşilçam'ın değerlerinden biriydi kendisi" dedi.

"ÖMRÜNÜ YEŞİLÇAM'A HARCADI"

Oyuncu Serdar Gökhan ise "Çok değerli bir ağabeyimizi kaybettik. İnanın sinemaya onun kadar koşturan, onun kadar faydası olan çok az insan vardır. Son nefesine kadar sinemaya desteğini sürdürdü. Her işe koşturdu. İnsanları birleştirdi. Çok birleştirici ve iş yapıcıydı. Piyasayı boş bırakmamak için türlü desteği verirdi. Ömrünü Yeşilçam'a harcadı. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

"YALANSIZDI"

Oyuncu Halil Ergün de "Ben sinemaya başladığımda ilk karşılaştığım ustalardan biriydi ve bir heyecan adamıydı. Sinemaya bu kadar heyecanla ve kalbiyle katılan çok değerli insanlarımız vardı ve onlardan biridir. Yalansızdı, tutkundu ve heyecanlıydı. Hüzünlüyüm. Işıklar için yatsın. Çok önemli emekler verdi. Onu sevgiyle anacağım" ifadesini kullandı.

Kılınan cenaze namazından sonra Yılmaz Atadeniz'in cenazesi Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.

120 FİLMİ YÖNETTİ

Sinemaya 1952'de 'Tarzan İstanbul'da' filmini kaleme alarak adım atan Yılmaz Atadeniz, ilk yönetmenliğini 1963'te 'Yedi Kocalı Hürmüz' filmiyle gerçekleştirdi. 

40 filmin senaryosunu yazan ve 120'nin üzerinde film yöneten usta sinemacının başlıca yapımları arasında 'Cilalı İbo', '7 Kocalı Hürmüz', 'Maskeli Beşler', 'Çakırcalı Mehmet Efe', 'Ebu Müslim Horasani' ve 'Hasret' yer alıyor.