Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP’nin belediye başkan adaylarının tanıtıldığı ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı toplantıda konuştu.

Büşükerşen “Hayatta her şeyin bir sonu vardır. Hiçbir şey sonsuza dek devam etmez, edemez. Bir makamı, bir görevi bırakırken önemli olan; içinizin, vicdanınızın rahat olması; gözünüzün arkada kalmamasıdır. Hele bu; doğup büyüdüğünüz, bütün hayallerinizi, idealinizi ve yaşamınızı çok sevdiğiniz halkınızla birlikte geçirdiğiniz Eskişehir olursa… Benim içim rahat, vicdanım rahat ve gözüm arkada kalmayarak; görevimi ve sevgili şehrimi çok güvendiğim insanlara devrediyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün; Porsuk Spor Salonu’nda düzenlenen Eskişehir Aday Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Toplantıda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve hayata geçirdiği projeler ile ilgili video izletildi.

Toplantıda Özgür Özel’in konuşmasından önce konuyşan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şunları söyledi:

“Bugün burada yeni bir sürecin başlangıcını yapmak için toplanmış bulunuyoruz. 31 Mart 2024 tarihinde, ülkemiz; yeni bir yerel seçim yaşayacak. Bizler de CHP’liler ve Eskişehirliler olmaz üzere, üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu toplantının benim açımdan farklı bir özelliği var. Rahmetli DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in, 5 Kasım 2006’da ölümünden sonra; 11 Şubat 2011 yılında önceki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bana rozet taktığı salon burası ve bu kürsüydü. CHP’nin bir ferdi olarak, üyesi olarak; burada yine sizlerin alkışlarıyla, heyecan dolu olarak bu salondan çıkmıştım.

Tabii size anlattığım bu buluşmadan önceki yıllarda, gençlik yıllarımda da CHP Gençlik Kolları’ndaydım. Bülent Ecevit’in ısrarı ile DSP’ye geçmiştim. Zaten DSP ile CHP arasında Genel Başkanlar ve parti teşkilatı dışında fark yoktu. Tabii Allah kısmet ederse, büyük bir onur ve gururla, yaptığım Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, 31 Mart 2024 Pazar günü bırakıyorum. Bazılarınızın bu durumdan derin bir hüzün duyduğunu biliyorum.

Hayatta her şeyin bir sonu vardır. Hiçbir şey sonsuza dek devam etmez, edemez. Bir makamı, bir görevi bırakırken önemli olan; içinizin, vicdanınızın rahat olması; gözünüzün arkada kalmamasıdır. Hele bu doğup büyüdüğünüz, bütün hayallerinizi, idealinizi ve yaşamınızı çok sevdiğiniz halkınızla birlikte geçirdiğiniz Eskişehir olursa…

“GÖREVİMİ VE SEVGİLİ ŞEHRİMİ ÇOK GÜVENDİĞİM İNSANLARA DEVREDİYORUM”

Benim içim rahat, vicdanım rahat ve gözüm arkada kalmayarak… Görevimi ve sevgili şehrimi çok güvendiğim insanlara devrediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Sayın Ayşe Ünlüce, Tepebaşı Başkanımız ve adayımız Sayın Ahmet Ataç ve yine Odunpazarı Başkanımız ve adayımız Kazım Kurt; ve diğer belediye başkanlarımız ve adaylarımızın hepsi benimle birlikte görevlerini başarı ile yapan ve bundan sonra da yapacak arkadaşlarımızdır. Onların her birine tek tek çok inanıyor ve çok güveniyorum. Hiç şüphe yok ki, benimle beraber canla başla çalışan büyükşehir belediyemizin çok kıymetli personeline, ilçe belediye başkanlarımız onların değer personellerine; yaptığımız hizmetlere sahip çıkan tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.

İlk gençlik yıllarımdan itibaren hep içinizde oldum, birlikte ağladık, birlikte güldük. Şimdi yeni bir dönem başlayacak. Başta değerli hemşehrimiz, şehircilikteki öğrencim ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Ayşe Ünlüce olmak üzere, hepinizin çok başarılı olacağınıza ve partimizin seçimlerden büyük bir zaferle çıkacağına inanıyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil ama ben hocanız olarak ben yine burada olacağım. Allah’ın izin verdiği ölçüde sizlerden ayrılmayacağım. Bilgi ve deneyimlerimi, düşüncelerimizi; fırsat bulduğum her an sizlerle ve diğer şehirlerdeki değerli meslektaşlarımla paylaşama hazırım. Eskişehirli olmaktan, sizlerle birlikte aynı şehirde yaşamaktan her zaman büyük bir mutluluk duydum. Sizlere hizmet etmek benim için bir onurdu. Bu onuru hayatım boyunca koruyacağım.

“BU BENİM İKİNCİ MESLEK JÜBİLEM SAYILIR”

Bu arada, şunu da söylemeliyim ki… Başkanlıktan önceki akademisyenlik ve Anadolu Üniversitesi’nin kuruluş yıllarındaki Rektörlük görevimden ayrıldığım zaman da aynı süreçte görev yaptığımız 44 devlet üniversitemizde görev yapan Rektör arkadaşlarımız da altını imzaladıkları taktir ve saygılarını ileten bir bildiri ile beni uğurlamışlardı. Diğer bir deyişle, bu benim ikinci meslek jübilem sayılır. Jübile deyince; ya sanatçıların sanata artık dur dedikleri dönem ve yaşlarda kendisi için yapılan kutlamadır, ya da futbolcular için… Galiba, ben de böyle bir jübile ile artist olmadığım için artistler gibi değil, futbolcu olmadığım için futbolcular gibi de değil; ama onlar nasıl kendi tarihlerine jübilelerle geçtilerse ben de tarihe, Eskişehir tarihine jübilesi yapılan bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçeceğim için de ayrıca kendimi mutlu hissediyorum.

Son sözüm… Bu şehri çok seviyorum. Sizleri çok seviyorum. Hepiniz Allah’a emanet olun. Başta Genel Başkanımız olmak üzere hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Şimdiden hoşçakalın, esen kalın.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kürsüden inen Büyükerşen’in elini öptü ve teşekkür etti.