Sınava katılan öğrenciler, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihleri yapacak. ÖSYM, üniversite tercihleri için tarih bilgisi paylaşmadı ancak geçmiş dönem tarihleri ipucu veriyor.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM, tercihler için tarih açıklamadı ancak geçtiğimiz yıl sonuçlar 20 Temmuz’da açıklandı, tercihler ise 27 Temmuz’da başladı. 2024 yılında da sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerin ertesi hafta başlaması bekleniyor.

YKS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

YKS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. Kılavuzun tercih sürecinin öncesinde ÖSYM tarafından erişime açılması bekleniyor.

ÖSYM geçtiğimiz senelerde YKS tercih kılavuzunu öğrencilere ön bilgi vermek amacıyla erişime açtı. YKS tercihlerinin başlamasıyla birlikte ÖSYM’nin ayrıntılı tercih kılavuzunu yayınlıyor.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar YKS tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Adaylar, erişime açılacak olan 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na yayınlandığı andan itibaren ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.