YÖK Genel Kurulu geçen çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi gündemiyle olağanüstü şekilde toplanmadan önce Rektör Melih Bulu Ankara'ya çağrıldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, makamına davet ettiği Melih Bulu'ya "Ayrılın, istifa edin. Biz de kabul edelim" dedi. Bu teklifi geri çeviren Bulu, Saraç'a "Ben Cumhurbaşkanı'yla görüşürüm" diye yanıt verdi.

"YÖK'Ü TAKMIYOR"

Bulu'nun yanıtı Saraç' ı ve YÖK üyelerini kızdırdı. Bu yanıt kurum tarafından "YÖK'ü takmıyor" şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu, oy birliğiyle Melih Bulu'nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

Karar aynı gün Beştepe'ye giden YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bildirildi. Erdoğan da YÖK'ün talebini aynı gün kabul etti. Melih Bulu yayımlanan kararnameyle görevinden alındı.

TURAN: BAŞARALI OLMADI

Bu arada Bulu'nun rektörlük görevinden alınması AK Parti'de de memnuniyet yarattı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, SÖZCÜ'nün sorusu üzerine şunları söyledi: "Bence atanması usule uygundu. Ancak gelen tepkilerden sonra kimliğini gizleyerek "Eskiden CHP'liydim" demesi eleştiri konusu olmuştu. AK Partili olmak suç değil. Başarılı olamadı. Uyum sağlayamadı. Cumhurbaşkanımız da bu süreci değerlendirdi."

[old_news_related_template title="Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu görevden alındı" desc="Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Melih Bulu, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındı. AKP Sarıyer İlçe Başkanlığı kurucularından olan Melih Bulu, seçimle değil atanarak göreve gelmiş olması nedeniyle uzun süredir protesto ediliyordu. Öte yandan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/07/15/iecrop/melih-bulu-foto-dha_16_9_1616580896-880x495-sozcu_16_9_1626313393.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bogazici-universitesi-rektoru-bulu-gorevden-alindi-6539914/"]

[old_news_related_template title="Boğaziçililer'den 'Melih Bulu'ya şarkılı gönderme" desc="Melih Bulu'un gece yarısı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınmasını öğrenci ve öğretim üyeleri sevinçle karşıladı, şarkılar eşliğinde eğlendi. Boğaziçililer 'Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, bezirgan değil' şarkısı eşliğinde dans etti. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/07/15/iecrop/detay-kopya-11_16_9_1626347293.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bogazicililerden-melih-buluya-sarkili-gonderme-6540621/"]

[old_news_related_template title="Melih Bulu görevden alındığına inanamadı" desc="Gece yarısı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu'nun, Cumhurbaşkanlığı kararına inanamadığı ortaya çıktı. Bulu, daha önce hakkında çıkan istifa haberlerini yalanlarken yaptığı paylaşımlara atıfta bulunan Bulu, 'Cevabım yine aynıdır' dedi. Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir fotoğrafını yorumsuz olarak paylaştı, en sonunda da Instagram hesabını kapattı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/07/15/iecrop/bogazici-universitesi-rektoru-melih-bulu-gorevden-alindi_16_9_1626339714.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/melih-bulu-gorevden-alindigina-inanamadi-6540425/"]