CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partililer ve belediye başkanlarıyla birlikte Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) Hatay'da seçim sonucuna ilişkin dün itiraz başvurusu yaptı. YSK, bugün CHP'nin itirazını reddetti.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Hatay'da AKP’nin adayı Mehmet Öntürk, oyların yüzde 44,48’ini alarak sandıktan 1'inci çıkarken, CHP’nin adayı Lütfü Savaş yüzde 44,05 oy aldı.

İki aday arasında 3 bin 361 oy fark bulunurken, CHP itirazda bulundu. Süreç devam ederken AKP'li Mehmet Öntürk'e önceki İl Seçim Kurulu tarafından mazbata verildi. Özgür Özel, önceki akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hatay'ın sandıktaki iradesine günlerdir masa başı oyunlarla müdahale edilmektedir. Başvurularımız sonuçlanmadan ve YSK kararını açıklamadan siyasi baskılarla haksızca ve hukuksuzca mazbata verilmiştir" dedi.

Özgür Özel, parti yöneticileri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve diğer ilçe belediye başkanlarıyla dün ise YSK'ya başvurdu. Özgür Özel ve beraberindeki heyet, YSK Başkanı Ahmet Yener ile görüştü ve 86 sayfalık itiraz dilekçesini teslim etti. Dilekçede Hatay'da öncelikle oyların yeniden sayılması, bu reddedilirse geçersiz oyların sayılması, bu da reddedilirse seçimin yenilenmesi talep edildi. 

CHP'nin seçimlerin yenilenmesine yönelik talebini bugün değerlendiren YSK, yapılan itirazı reddetti.

AKP'nin Iğdır ve Ardahan'da seçimlerin yenilenmesi yönündeki taleplerini de reddeden YSK, Yeniden Refah Partisi'nin, Iğdır Aralık ilçesinde seçimlerin yenilenmesi yönündeki talebini de kabul etmedi.

10 İLÇE VE NEVŞEHİR İÇİN RET

YSK; CHP'nin Yozgat'ın Boğazlıyan ve Aydın'ın İncirliova ilçelerinde seçimlerin yenilenmesi, DEM Parti'nin Ağrı'nın Hamur ilçesinde oyların yeniden sayılması, MHP'nin Kırşehir'in Mucur ilçesinde oyların yeniden sayılması, AKP'nin Aydın'ın Koçarlı ilçesinde oyların yeniden sayılması, MHP'nin Çorum'un Bayat ilçesinde oyların yeniden sayılması taleplerini reddetti. Ayrıca AKP'nin Nevşehir merkezde, Isparta'nın Yalvaç ilçesinde ve Kırklareli'nin Üsküp ilçesinde oyların yeniden sayılması talepleri de reddedildi. MHP'nin Siirt'in Baykan ilçesi, Yeniden Refah Partisi'nin Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi için yaptığı başvurular da reddedildi.

"'CHP HATAY'A SAHİP ÇIKIYORUZ' ÇALIŞMA GRUBUNU KURUYORUZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici, partisinin genel merkezinde basın toplantısı yaptı. CHP'li Binici, henüz itiraz süreci sonuçlanmadan seçimin oldu bittiye getirildiğini kaydederek, şunları söyledi:

* "Yüksek Seçim Kurulu hâkimleri Hatay halkının kendilerine emanet ettiği iradelerine sahip çıkmamış, adalet yerine adaletsizliği tercih etmiştir.  Bugün gayrimeşru ve halk iradesini hiçe sayan bir yönetim masa başında verilen hukuksuz bir kararla kurulmuştur. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'şahsi meselem' dediği Hatay, artık hepimizin, tüm Türkiye'nin şahsi meselesidir. 

* Hatay halkının iradesi tecelli etmeden, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturanların her bir adımının takipçisi olacağız. Hatay'daki gayrimeşru yönetimin her an nefesimizi ensesinde hissedeceği yeni bir girişim kuruyoruz. Tüm büyükşehir belediye başkanlarımız, Türkiye'nin en önemli şehir plancıları, hukukçuları ve denetçilerinden oluşan, 'Cumhuriyet Halk Partisi Hatay'a sahip çıkıyoruz' çalışma grubunu, bayramdan hemen sonra çalışmalarına başlamak üzere kuruyoruz."