İstanbul'da 1 Ocak günü düzenlenen "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşünün ardından evine dönen bir kişiye yumruklu saldırıda bulunduğu iddia edilen Ege Akersoy'un 4 yıla kadar hapis cezası istendi.  

Filistin'e destek mitinginde Kelime-i Tevhid bayrağı taşıyan İsmail Aydemir'e yumruk attığı gerekçesiyle 17 gün tutuklu kalan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Ege Akersoy hakkında savcı mütalaasını açıkladı.

Savcı, Akersoy'un "Basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde kasten yaralama" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarından toplam 4 yıla kadar hapsini talep etti. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesindeki 2'nci duruşmaya, tutuksuz sanık Ege Akersoy katılmazken şikayetçi İsmail Aydemir katıldı.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Aydemir, dava konusu mitingden dönerken aniden karşılaştığı sanığın kendisine "Sen Arap sevici misin? Arap kültürünü mü savunuyorsun?" diyerek kızdığını ve bir anda yumruk attığını anlattı. Yere düşmesi üzerine çevredekilerin yardım ettiğini belirten Aydemir, sanıkla aralarında başka bir konuşma geçmediğini ifade ederek, şikayetçi oldu. 

Duruşmada esasa ilişkin görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın "basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde kasten yaralama" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarından 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 

Söz verilen sanık avukatı Ali Öztürk, müşteki Aydemir'e olay anından önce yanında biri olup olmadığını ve sanığın kendisine söylediği "Arap sevici misin" sözlerini başkalarının da duyup duymadığını sordu. 

Aydemir ise "Mitinge yalnız gittim, yalnız dönüyordum. Söz konusu sözleri bana söyledi ama etrafımdan geçenler de duydu. Hatta onlara da bu şekilde sözler söyledi" yanıtını verdi. 

Duruşma, sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını hazırlaması için ertelendi.