Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Proto Thema, Türkiye'de bugün yapılan yerel seçimlerle ilgili dikkat çekici bir analiz yayınladı... 

Sandıktan çıkan ilk sonuçlara dayandırılan analizi Nikos Meletis kaleme alırken, "Erdoğan'ın yenilgisi ne anlama geliyor" başlığı kullanıldı. AKP'nin oy oranının yüzde 44'ten 37'ye düştüğü ve 22 yıldan sonra ikinci parti konumuna geldiği belirtildi. 

 

Analizde, "Erdoğan, Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak üçüncü kez seçilmesinin üzerinden sadece bir yıl geçmişken, kendisini bambaşka bir siyasi tabloyla karşı karşıya buldu. İstanbul'un ve ülkenin diğer iki büyük belediyesi olan Ankara ve İzmir'in kaybedilmesi, ancak hepsinden önemlisi, karşılaştırmalı sonuçlara göre CHP'nin arkasında marjinal bir şekilde ikinci sırada yer alan AKP'nin büyük seçim düşüşü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın artık "yenilmez" olmadığını gösteriyor" denildi. 

Yunan medyası, bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yabancı liderlerle yaptığı telefon görüşmelerine dikkat çekti.

İmamoğlu'nun muhalefetin zayıflığına ve parçalanmışlığına rağmen yeniden kazandığı belirtilirken Erdoğan'ın aşil tendonunun ise ekonomi ve yüksek enflasyonun sonuçları olduğu aktarıldı. 

Türkiye'de gündem yerel seçimlerken, Yunan medyası, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nın resmi X sayfasından yaptığı paylaşımlara dikkat çekti. Yunan medyası, "Erdoğan bu gece sükûnet mesajı vermeye çalışıyor, her şeyin kontrol altında olduğunu ve cumhurbaşkanlığı görevine bağlı olduğunu söylüyordu. Yenilginin ortaya çıkmasının ardından son birkaç saat içinde cumhurbaşkanlığının yaptığı paylaşımlara bakın. Tüm paylaşımlar Türkiye Cumhurbaşkanı'nın yabancı liderlerle yaptığı telefon görüşmelerine atıfta bulunuyor" yorumunu yaptı.