Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin İsral'deki Demir Kubbe'ye benzer bir hava savunma sistemi kurmayı planladığını açıkladı.

Skai televizyonuna konuşan Dendias, İsrail'in geçen hafta İran'dan gelen İHA ve füze saldırılarına karşı Demir Kubbe'yi başarıyla kullandığını belirterek "Uktauna'daki savaşı inceleyerek bir hava sabunma sistemi geliştirmemizin zorunlu olduğuna karar verdik" dedi.

Bu alanda Yunanistan'ın zaman kaybettiğini kaydeden Dendias, Türkiye'nin İHA'lar konusunda büyük ilerleme kaydettiğini de söyledi. 

Yunan bakan, "Türkiye insansız hava araçlarında kendi üretimini yapmakta ciddi bir fırsat yakaladı. Çok ileri adım attı. Biz bunu yeterince erken görmedik. Belki de erken gördük, bu konuda ilerleme kaydetmiş birçok küçük işletme var ama inovasyon sistemimizin bütünü böyle değil, bunu Silahlı Kuvvetlere dahil edip, yüksek sayıda üretim yapacak gibi değil" değerlendirmesinde bulundu. 

DENİZ PARKI KRİZİ

Yunanistan'ın Ege'de "deniz parkı" ilan etme planına Türkiye'nin verdiği tepkiyi de yorumlayan Dendias, "Bana göre Türkiye'nin bu yaptığı kabul edilir bir şey değildi. Yakında neredeyse, (İyon Denizi'ndeki) Antipaksos'ta balık tutacağım zaman Türk Büyükelçisi'ni arayıp 6 milin ötesinde balık tutup tutamayacağımı soracağım" diye konuştu. 

Dendias, deniz parkı planının doğayı korumaya yönelik bir inisiyatif olduğunu savundu. 

Türkiye ile diyaloğun devam etmesi gerektiğinin altını çizen Dendias, günlük basit meselelerin çözümünün bile büyük gerginlikleri önlemekte faydalı olacağını belirtti. 

Dışişleri Bakanlığından 9 Nisan'da yapılan yazılı açıklamada, "Yunanistan'ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir. Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan'a tavsiye ederiz" denilmişti.