Yaklaşık bir ay önce Yunanistan-Türkiye sınırında Meriç Nehri’ni geçme tatbikatının ardından bu kez de Vardar Nehri’nde benzeri bir tatbikat düzenlendi.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, yaz tatbikatlarına devam ediyor. Kısa süre önce Yunanistan-Türkiye sınırında Meriç Nehri’ni geçme tatbikatının ardından bu defasında da Vardar Nehri’nde benzeri bir tatbikat gerçekleştirildi.

Yunanistan Kara Kuvvetlerinin taktik tatbikatlarından biri olan 'GRANİKOS' tatbikatının son aşaması Vardar (Aksios) Nehri’nde Yüzer Unsurlar Eğitim Merkezi’nde Kara Kuvvetleri birimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tatbikatı, karargahı Selanik’te bulunan 1’inci Ordu/AB-OHQ Komutanı Korgeneral Dimokritos Konstantakos bölgedeki kuvvet komutanlarıyla birlikte izledi.

Tatbikat 33. Mekanize Piyade Tugayı, 34. Mekanize Piyade Tugayı, 71. Hava İndirme Tugayı ve 723. Köprü Taburu personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tatbikatın amacı, personelin savaş ortamı koşullarında su engelini geçme tekniği konusunda gerçekçi bir şekilde eğitilmesiydi.