Hangi siyasi partiyi desteklediğinizi açıkça gösterebilirsiniz ya da tamamen size özel kalabilir. Ancak bilim insanları aslında siz belirtmeden de sadece yüzünüze bakarak siyasi eğiliminizin anlaşılacağını söylüyor.

Araştırmacılar çene şeklinize bakılarak nasıl oy kullanacağınızın tahmin edilebileceğini öne sürüyor ve yapay zekâ yazılımının, bir bireyin siyasi yönelimini yalnızca yüzünün bir fotoğrafından tahmin edebildiğini buldular.

Hatta kullanılan teknoloji aynı zamanda bin İngiliz siyasetçinin siyasi eğilimlerini de doğru bir şekilde tahmin edebildi.

ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden araştırmacılar, tahminlerin kişisel stili referans almadan yapılabilmesi için 600 gönüllü belirlediler ve nötr fotoğraflarını topladılar. Yani katılımcıların hepsi siyah tişört giymiş, makyaj yapmamış veya sakalları da yoktu. 

ÇENE DAHA BÜYÜKSE...

Araştırmanın sonunda da görüşlerinde daha liberal olan kişilerin alt yüzlerinin ve çenelerinin daha küçük olduğu bulundu. Muhafazakarlara oy verme eğiliminde olanların da alt yüzleri daha büyük ve çeneleri daha kareydi.

Araştırmacılar, tahminlerin yüksek oranda doğru olduğunu gördükten sonra gizlilik ve yüz tanıma teknolojisinin düzenlenmesinin kritik olduğunu belirtirken, potansiyel riskleri tanımaya çağırdılar.

KENDİ KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

Araştırma, yüzlerin ve bunların başkaları tarafından nasıl algılandığının davranışları ve psikolojik özellikleri şekillendirebileceğini öne sürüyor.

Bunu "kendi kendini gerçekleştiren kehanet etkisi" olarak tanımlayan araştırmacılar, daha büyük çeneli kişilerin genellikle toplumsal açıdan daha baskın, siyasi muhafazakarlıkla ilişkilendirilen bir özellik olarak algılandığını ve bunun zamanla onları gerçekten de bu duruma getirebileceğini öne sürüyor. 

Ayrıca yaşam deneyimlerinin yüz üzerinde de aynı derecede bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyorlar.

American Psychologist dergisinde yayınlanan çalışmada şu satırlar yer aldı: "Örneğin liberaller daha yoğun ve içten gülümsemeye eğilimli ve bu da zamanla kırışıklık izleri bırakır. Muhafazakarlar daha öz disiplinli olma eğilimindeler ve bu nedenle daha sağlıklılar, daha az alkol ve tütün tüketirler ve daha iyi bir diyet uygularlar, bu da yüzlerindeki yağ dağılımını ve cilt sağlıklarını değiştirir."