Zara, beyaz örtülere sarılmış heykellerin kullanıldığı yeni kampanyasının Filistini destekleyen bazı aktivistler tarafından boykot çağrılarına yol açmasının ardından "yanlış anlaşılmadan" üzüntü duyduğunu açıkladı ve kampanyaya ilişkin fotoğrafları kaldırdı.

Zara'nın sosyal medya platformu Instagram'da paylaştığı yeni kampanyasında kullanılan fotoğraflardaki beyaza sarılı heykellerin Gazze'de beyaz çarşaflara sarılmış cansız bedenlere benzediği gerekçesiyle binlerce kişi şikayette bulundu. Bir diğer sosyal medya platformu olan X'te de "#BoycottZara" ifadesi trend oldu.

İngiltere'nin Reklamcılık Standartları Otoritesi Zara'nın kampanyasına ilişkin 110 şikayet aldığını açıkladı ve "Zara, reklamı kaldırdığı için biz başka bir adım atmayacağız" dedi

FİLİSTİN DESTEKÇİLERİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Zara'nın bugün yaptığı açıklama küresel markaların Gazze Savaşı'na ilişkin hassasiyetlere göre hareket etme konusunda yaşadıkları zorlukların altını çiziyor. Zara, bazı kişiler tarafından "duyarsız reklamcılık" olarak değerlendirdiği kampanyaya gelen eleştirilerin ardından bu kadar büyük bir adım atan ilk Batılı marka oldu.

Zara, bazı vücut parçaları olmayan cansız makenlerin de yer aldığı da kampanyanın temmuzda oluşturulduğunu ve ekimde başlayan çatışmalardan önce eylül ayında çekildiğini, bir heykel sanatçısının stüdyosunda bitmemiş heykelleri göstermenin hedeflendiğini açıkladı.

Zara Instagram üzerinden yaptığı açıklamada "Maalesef, bazı müşteriler şu anda kaldırılmış olan görüntülerden rahatsızlık duydular ve bu görüntüler oluşturulurken hedeflenenden çok daha farklı bir şey olduklarını düşündüler" denildi.

Açıklamada "(Görüntülerde) Tek niyet, el yapımı giysileri sanatsal bir bağlamda göstermekti. Bu yanlış anlaşılmadan üzüntü duyuyor ve herkese yönelik derin saygımızı yinelemek istiyoruz" denildi.