Açıkladığı 818,2 milyar liralık devasa zararla tüm zamanların rekorlarını kıran Merkez Bankası’nda (TCMB) performans skandalı yaşandı.

Banka yönetimi, rekor zarara rağmen başkan ve başkan yardımcıları hariç çeşitli kademelerdeki yöneticiler dahil 3 bin 835 personelin tamamına ‘performans tazminatı’ adı altında maaşının 2 katını aşan oranlarda para ödülü verdi.

Tazminat ödemesinden, önceki Başkan Hafize Gaye Erkan’ı CİMER’e şikayet edip işinden olan Büşra Bozkurt gibi ‘dış kaynak’ diye ifade edilen taşeron çalışanlar yararlandırılmadı. Hizmet alımı anlaşmasıyla Merkez Bankası’na iş yapan taşeron şirketlerin kadrosunda görünüp yıllardır Merkez Bankası’nda görev yapan ‘dış kaynak’ personel sayısının 500 civarında olduğu belirtildi.

100 EMEKLİ MAAŞINA DENK

Performans tazminatının dağıtımında personel arasında ayrım yapılması bankada büyük rahatsızlık yarattı.  
Merkez Bankası’nda maaşlar kamunun diğer kurumlarına göre daha yüksek olduğu için dağıtılan performans ödülü de yüksek düzeylere ulaştı.

Bankada üst düzey yöneticilerin maaşı brüt 250 bin liranın üzerinde bulunuyor. Bu yöneticiler arasında yaklaşık 1 milyon liralık performans ödülü alanların olduğu tahmin ediliyor. Bu tutar, Merkez Bankası’nın düşüremediği enflasyon yüzünden 10 bin liralık aylıklarıyla çarşıya, pazara dahi çıkamaz hale gelen 100 emeklinin toplam aylık gelirini aşıyor. Bu parayla yaklaşık 59 asgari ücretli bir ay geçim savaşı veriyor.

ÖDÜL İÇİN BAŞARI OLMALI

Merkez Bankası’nın hesaplarını inceleyen Sayıştay, 2019 yılı raporunda performans tazminatının belirli bir başarı kriterine dayanması gerektiğini, başarı kriteri olmadan genele yapılan ödemenin mevzuat amaçlarıyla uyuşmadığını banka yönetimine bildirmişti.

Merkez Bankası zarar ettiği için ortada ödüllendirilecek bir başarı bulunmuyor. Banka yönetimi, Sayıştay’ın uyarılarının aksine, yönetici kademesinde bulunanlara daha fazla olmak üzere tüm çalışanlara 2’şer maaşın üzerinde performans tazminatı ödemeye devam ediyor.